Instagram Gençler Arasında En Zararlı Sosyal Medya Seçildi

Sosyal medya, gençliğin hatta çocukların da ‘sosyalleşme’ alanı ve iyice kök salmış durumda. 2017 yılı başında sosyal medyanın gençler üzerindeki zihinsel sağlık ve refahını araştırmak üzere düzenlenen bir anket, konuya dikkat çekici özellikler taşıyor.

instagram

instagram

İngiltere genelinde yaşları 14- ila 24 yaş arasında değişen 1500 genç katılımcının yer aldığı bir anket yapıldı. Uzman bilişimci ve eğitimciler tarafından hazırlanan anket, gençlerden, kullandıkları Facebook, Instagram, YouTube gibi sosyal medya platformlarının her birinin yer aldığı 14 sağlık ve genel refahla ilgili metinleri puanlamalarını istedi.

Instagram Gençlerin Zihinsel Sağlığı Açısından En Kötü Sırada

Beden imgesi, gerçek dünya ilişkileri, FoMO (gelişmeleri kaçırma korkusu), zorbalık gibi temaları kapsayan sağlık ve refah ile ilgili ankete gençlerin verdiği puanlamaya dayanarak platformlar arasında sıralama yapıldı. İşte popüler medya kanallarının ilk beş sırası:

1- YouTube (en olumlu)
2- Twitter
3- Facebook
4- Snapchat
5- Instagram (en olumsuz)

instagramın zararları

instagramın zararları

İngiltere (Halk Sağlığı Kraliyet Topluluğu) RSPH ve (Genç Sağlığı Hareketi) YHM kurumları ‘Status of Mind’ (Zihin Durumları) adında bir rapor yayınladı. Anket sonuçlarına dayanan rapora göre sosyal medya, sigara ve alkolden daha fazla bağımlılık unsuru olarak tanımlandı. Yetkililer ve konuya duyarlı (STÖ) sivil toplum örgütleri, sosyal medya şirketlerinden potansiyel olumsuzlukları gidermelerini isterken, herkese sosyal medyanın olumlu yönlerini kullanmak için harekete geçmeye çağrıda bulunuyorlar.

Instagram’ın gençler arasında en kötü sırada yer alması YouTube veya diğerlerinin zararsız olduğunu göstermiyor, başka bir tabirle onları temize çıkarmıyor. Herkesin bu konuda duyarlı olması gerekiyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir