İnkaların Mucizevi Yiyeceği: Mor Patates

Patates en sevilen besinlerin başında geliyor. Kızartması, haşlaması, kumpiri derken her çeşidiyle bayıla bayıla yesek de kilo problemlerine neden olduğu açık. Patates ailesinden masum bir yiyeceğin ortaya çıkması hayal dahi edilen bir durum değildi. Ta ki mor patatese kadar… İnka krallarına mahsus bir yiyecek olan mor patates, yedi bin yıllık bir geçmişe sahip. “Mor Majeste” olarak anılan bu yiyecek, sizin de favoriniz haline gelebilir.

mor patates

mor patates

Mor Patatesin Farkı Ne?

Mor patatesi beyaz patatesten ayıran şey sadece görüntüsü değil. Mor rengiyle herkesi kendisine hayran bıraksa da etkisi de gözleri üzerine çekmesine neden oluyor. Mor patates, beyaz patatese oranla 10 kat daha fazla antioksidan içerir. Bu nedenle vücut sağlığı açısından oldukça iyi bir besindir. Folik asit, demir, C vitamini ve potasyum yönünden de güçlü olduğu bilinen mor patates, bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri ile uzmanları şaşırtıyor.

mor patates nedir

mor patates nedir

Antioksidan özelliği bakımından Brüksel lahanası ve ıspanakla yarışır durunda olan mor patates, kanser hücrelerinin azalmasına olanak sağlıyor. Düzenli olarak tüketildiğinde vücudu iyileştiren ve cildin yenilenmesine de imkân tanıyan mor patates, güzellik kaynağı haline bile dönüşebilir. Tadı patlıcan ve pancar benzeri olan bu patates türünü tüketirken dikkatli olunması gerekir. Çünkü bilinen tek olumsuz etkisi tansiyonu düşüyor olmasıdır. Düşük tansiyon problemi olanlar için çok da uygun bir besin olmayabilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir