İmplant Tedavisi Nedir?

Ağız içerisinde eksik olan dişlerin yapay olarak tamamlanması ancak implant tedavisi ile mümkün olabiliyor. Bu tedavinin profesyonel bir diş hekimi tarafından yapılması ise zorunludur. Dental implant olarak da adlandırılan tedavide dişlerin hem görevini tam olarak yerine getirebilmesi hem de eksik olan dişlerin tamamlanması yoluyla daha estetik bir görünümün yeniden kazanılması sağlanır.
Tedavide ağız için uygun tıbbi malzemeden üretilen yapay diş kökü çene kemiğine yerleştirilir. Ardından üzerine yeni diş takılır. Elbette implant tedavisi alternatifleri de var. Çok uzun yıllardır uygulanan kaplama, köprü ve damak protezleri implanta alternatif olarak gösterilse de hem uzun süreli kullanım hem de estetik görünüm bakımından implantın daha cazip bir seçenek olduğunu söylemek mümkün.
Bu tedavi yönteminde iki malzeme kullanılır. Bunların ilki çene kemiği üzerine yerleştirilen alt yapı diğeri ise titanyum malzemeden üretilen protezlerdir. Genellikle doğal bir diş görünümü yakalandığı için implant tedavisi uygulandığında dışarıdan pek belli olmaz.

implant tedavisi

implant tedavisi

 

İmplant Tedavisi Herkese Uygulanabilir mi?

Bu tedavinin uygulanabilmesi için çene kemiğinin vidaya benzeyen malzemenin yerleştirilebileceği kalınlıkta, yükseklikte ve kalitede olması gerekir. Ender durumlarda diş hekimleri bu hususları çene kemiğinde göremediğinde genellikle herkese uygulanabilen bir tedavi şekli olduğu söylenebilir.
Bu tedavinin hiçbir alerjik reaksiyonu olmaz. Yani vücudun implantı kabul etmemesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Uzun süreli kullanımlarda dahi vücuda herhangi bir yan etkisinin olmadığı gözlemlendiği için gönül rahatlığı ile hastalar bu tedavi şeklini tercih edebilir.

diş implantları

diş implantları

 

İmplant Sonrası Ne Yapmak/Yapmamak Gerekir?

Cerrahi müdahalenin gerçekleştiği bölgede hafif şişlikler meydana gelebilir. Bu durumda hekimler bölgeye soğuk kompres uygulanmasını ister. Bu sayede şişlikler ve ödemler oluşmaz ya da daha az oranda oluşur. İyileşme sürecinde ağız bakımı ve ağız hijyeni maksimum önem taşır. Ağız bakımına yüksek hassasiyet gösterilmesi gerekir.
Ayrıca çoğu zaman hekim tarafından bazı ilaçların kullanılması önerilir. Bu ilaçların kullanılması da iyileşme sürecini hızlandırır. İmplant sonrasında düşük dozlu lazer uygulamaları da yapılabilir. Ancak her hasta için diş hekimleri bu tedaviye gereksinim duymayabilir. Tedavi sonrası birkaç gün sıcak ve soğuk yiyecek ve içecekleri tercih etmemek yeterli olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir