Herkesi Mutlu Etmeye Çalışmak

Küçüklüğümüzden beri bize verilen öğütlerden biri diğer insanlara yardımcı olun, insanları sevin, iyi insan olun şeklindedir.  Ama psikologlar çoğu zaman aynı fikirde değiller. Uzmanlar herkes tarafından sevilmenin ve herkesi sevmenin mümkün olmadığını düşünüyorlar. Hatta sonuç getirmeyen bu uğraşların sonucunun mutsuzluk olduğuna belirtiyorlar.  Kişisel gelişim kitaplarında sık sık bahsedilen bu konu ile olarak “Mutluluğun formülü bilinmiyor ama mutsuzluğun formülü herkesi mutlu etmeye çalışmak”   şeklinde ifadeler yer alıyor.

mutluluk

mutluluk

Neler Yapılabilir?

Hayatta ne yaparsanız yapın, beğenen ya da beğenmeyen olacaktır. Çevrenizdeki herkesi mutlu etmek mümkün değildir. Bu sonuçta bencil olun, kimsenin ne durumda olduğuna aldırmayın anlamına da gelmiyor. Sizin kendi içinizde tutarlı olmanız daha mutluluk verici.

mutlu olmak

mutlu olmak

Neyzen Tevfik’in mısralarıyla örnek verecek olursak  üzülürsün üzülme derler, kızarsın değmez derler, boş verirsin gamsız derler, konuşursun muhatap olma derler, çekip gidersin mücadele et derler, alttan alırsın mücadele et derler, bağırırsın sakin ol derler, aklı başında davranırsın, bu kadar uslu olunmaz derler, ölünce bile ölüm sana yakışmadı derler.Normaldir, dirimizi beğenmediler ki ölümüzü beğensinler sözleri bu konuyu özetlemekte. Yapılacak şey bütün ilişkilerde olduğu gibi burada da dengeyi kurabilmek. Herkesi mutlu etmeye çalışmak için kendinizi üzmeyin.

Etiketler:

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir