Hamilelikte Yürüyüş Nasıl Yapılmalı?

Hamilelik döneminde egzersiz olmazsa olmaz konulardan sadece bir tanesidir. Anne adayının karnındaki bebeğin sağlıklı bir gelişim süreci yaşayabilmesi için egzersiz aktiviteleri düzenli olarak yapılmalıdır.

Hamile olan bayanlar için gebeliğin 3. ayndan sonraki haftalarda, haftada 3 gün düzenli orta seviyeli yürüyüş yapılması önerilmektedir. Yürüyüş yapılırken sabit bir tempo belirleyerek en az 20 dakika kadar yapılması gereklidir.

gebelik

gebelik

Yürüyüş Ayakkabıları ve Eşofman Gerekli mi?

Egzersizden önce ise 5 ile 10 dakika arasında ısınma hareketleri yapmanız, egzersizlerinizden alacağınız verimin daha da artması için önemlidir. Yürüyüş için seçilen spor ayakkabılar ve eşofman takımları ise yürüyüşün daha sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır.

Yürüyüş esnasında her zaman dik şekilde durmalı ve omuzlarınızı öne doğru sarkıtmamalısınız. Yürüyüş yaparken, oksijen miktarı bol olan ağaçlık alanları ve parkları tercih edebilirsiniz.

gebelikte sağlık

gebelikte sağlık

Doğru ve etkili biçimde nefes alış verişlerinizi ayarlarsanız 20 dakikanın üzerine kadar çıkarak egzersiz yapabilirsiniz. Yorulduğunuz zaman ise kendinizi asla zorlamamalı ve gerektiği yerde yürüyüş egzersizinizi sonlandırmalısınız.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir