Hamilelikte Psikolojik Durum – Gebelik Psikolojisi

Her bayanın hayallerinde biri de anne olmaktır. Gebe olduğu andan itibaren de kadın hayatında birçok şey artık farklılaşmaya başlar. Hem fiziksel anlamda hem de manevi anlamda artık birçok şey eskisi gibi olmaz. Çünkü sorumlu olacağınız sizden bir parça dünyaya gelecek.

Bu değişimlerden en önemlisi de hamile kişinin yaşadığı psikolojik durumdur. Bu dönemlerde anne adayları aşırı hassas, alıngan, stresli, karamsar ve ani üzüntü ve ağlama tepkileri gibi kişiden kişiye değişiklik gösteren tepkiler verirler. Dizilere, filmlere de konu olan bu durum hamilelerin yaşadığı dönemin verdiği etkinin bir getirisidir. Hamilelik sonucunda bu sorunlar annede kalmaz ve tesiri biter. Fakat hem eş hem de anne için bu dönem manevi anlamda maalesef oldukça zorlayıcı bir dönemdir. %80 gibi bir oranda hamile kadınlarda bu hassasiyetler söz konusudur. Eğer ileri bir seviyede psikolojik bozukluk gözlemleniyorsa size tavsiyemiz bir uzmana gözükmeniz olur.

Hamilelikte Duygusal Sorunlar

Hamilelikte Duygusal Sorunlar

Peki Bu Durumu Atlatmak İçin Neler Yapmalı?

Sakinleştiren bitki çaylarından deneyebilir, bazen karnınızdaki bebeğinizle konuşmak size iyi gelebilir. Bu gibi çözümlere alternatif olarak ılık banyo ve temiz hava alma, sakin yürüyüşler öneriyoruz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir