Hamilelikte Majör Depresyon

Doğanın tüm canlılardaki dişi cinse verdiği en büyük özellik doğurabilme yeteneği. Denizlerin en ilginç hayvanlarından biri olan deniz atlarının erkekleri doğurup bir fark yaratsa bile bu istisna kaideyi bozmuyor. Dünyada çoğalabilme yetisi dişilere has.

gebe

gebe

Ama bu dişilere aynı zamanda büyük bir sorumluluk yüklüyor. Anne karnına düştüğü andan itibaren bebek annenin korumasında. Ürkek dişi tavşan bile yavruları tehlikede olunca saldırganlaşıyor. Kadınların çocukları söz konusu olduğunda neler yapabildiğini ise hepimiz tahmin edebiliriz.

Zor Geçen Hamilelikler

Kopmaz bağlarla anneye bağlı olan bebek bazen annede değişik psikolojiler yaratıyor. Hamilelik döneminde gebelerin ruhsal durumlarının değişeceğini herkes bilse bile bazen olayın boyutları büyüyebiliyor.

hamilelik belirtileri

hamilelik belirtileri

Çok veya az uyuma, kilo alma veya iştah kaybı, kendini sürekli huzursuz hissetme gibi durumlar normal kabul edilebilir. Ama sürekli tekrarlayan kendine zarar verme düşüncesi ve akıldan çıkmayan bir intihar fikri bazı hamilelerde görülen vakalardan. Bu durum majör depresyon başlangıcı olarak biliniyor. Aile içi anlayışla geçebilecek bir durumun ötesinde olan bu ruhsal bozukluk psikolojik yardımı zorunlu kılıyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir