Hamilelikte Diş Bakımı

Hamilelik döneminde diş ve diş eti hastalıklarına yakalanmamak için günde iki kez dişleri fırçalanarak tartar oluşumuna karşı diş ipi kullanılması gerekiyor.

gebe

gebe

Planlı gebelikler öncesinde anne adaylarının diş sağlığı için hekime başvurarak gerekli olan tüm kontrollerin sonucunda yapılması gereken tedaviyi olması hamilelik süreciniz olumlu etkiler.

Neler Yapılmalıdır?

Gebelik sırasında tükürükte asit oranı artar bunun yanı sıra kusma eğilimleri ile de dişler olumsuz etkilenir. Bunların önüne geçmek için dişlerin düzenli fırçalanması ve ağız içini rahatlatıcı gargara ya da ılık su kullanılarak ağız içi temizlenebilir. Bu ferahlama yaratacak uygulama diş etleriniz ve dişleriniz için son derece faydalıdır.

diş bakımı yapmak

diş bakımı yapmak

Gebelik döneminde sık rastlanan diş ve diş eti rahatsızlıkları bebeklerin daha düşük kilolu doğmalarına da sebep oluyor. Bunun önüne geçmek ve sağlıklı bir beslenmeyi sağlamak için mutlaka dişlerinize önem verin.

Gebelikte sık rastlanan kusma sonucunda asitler diş ve diş etlerine etki eder. Kusmanın akabinde ağız içi su ile çalkalanarak yaklaşık yarım saat sonra dişler fırçalanmalıdır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir