Hamilelikte Aşırı Bulantı ve Kusma

Hamilelik döneminde anne adaylarının %50’lik bir kısmında hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan bulantı ve kusma şikayetleri görülür. Hamilelerin %1’lik kadar kısmında şiddetli boyutlara ulaşabilir ve yaygın bilinenin aksine hamilelik döneminde yaşanan bu durum bebek üzerinde herhangi bir kilo problemine yol açmaz.

gebelikte kusma

gebelikte kusma

Anne adayının aşırı şekilde ortaya çıkan mide bulantısı ve kusmasının sonuçlarında tansiyon, gebelik zehirlenmesi ve erken doğum gibi olumsuz durumlar ortaya çıkmaz. Fakat şiddetli ağrılar ve bulantılar olduğu zaman anne adayında kilo ve sıvı kaybı ortaya çıkar.

mide bulantısı

mide bulantısı

Bulantı ve Kusma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı bulantı ve kusma şikayetleri olan anne adaylarının 3 öğün yerine 6 öğün yemeleri tavsiye ediliyor. Hafif yiyecekleri ve kuru besinleri tercih ederken sıvı tüketimini de çoğaltmaları gerekiyor. Sıvı tüketirken yemek ile birlikte hemen sonrasında değil yemeğin üzerinden 1 saat kadar süre geçtikten sonra alınmasına dikkat edilmelidir.

hamilelikte bulantı

hamilelikte bulantı

Aynı zamanda anne adaylarının hamilelik döneminde stresten kesinlikle uzak durmaları gerekiyor. Stres bu dönemlerde hem mide bulantısına hem de çeşitli psikolojik sorunlara sebep açacağından dolayı tehlikeli olabilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir