Hamilelik Döneminde Bitki Çayı Tüketimi

Bitki çayları özellikle kış aylarında birçok hastalıktan koruyucu özelliğe sahip oldukları için tüketilse de bu tüketimin, hamilelik döneminde olabildiğince azaltılması gerekiyor. Çünkü uzmanlara göre bitki çayı tüketmek, hamilelikte düşük ve erken doğum riskini tetikleyebiliyor. Bu sebeple bitki çaylarının dikkatli olarak tüketilmesi ve hatta bu kadına anne adayının, kadın doğum uzmanına danışması gerekiyor.

çay

çay

Bitki Çayları, Hamileler İçin Zararlı mı?

Normalde de bitki çaylarının aşırı tüketimi sağlığa zararlı bir hale gelir ve bu durum, hamileyken daha çok ortaya çıkar. Bu sebeple bitki çayları, günde en fazla 3 bardak tüketilmelidir. Eğer anne adayında kalp hastalığı varsa ada çayı kesinlikle tüketmemesi gereken bitki çayları arasındadır.

Doktorlar, anne adaylarına folik asit ve birçok vitamin içeren ilaçlardan verir. Bu ilaçlar, bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat hamilelik döneminde içilecek bitki çayları, bu hapların etkisini azaltır. Ayrıca bitki çaylarında da kafein bulunur ve kafeinin hamilelik sürecinde tüketilmemesi ya da en aza indirgenmesi gerekir.

hamile kadın

hamile kadın

Bitki çayları tüketimi kadar, nasıl hazırlandığı da oldukça önemlidir. İnsanlar genelde bitki çaylarını kaynatmayı tercih eder. Fakat çayı kaynatmak, içerisinde bulunan tüm besin değerlerinin yok olmasına neden olur. Bu yüzden bitki çayı kaynayan suya atılmalı ve 3-5 dakika kadar bekletilerek demlenmelidir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir