Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Ana rahmi yumurtalıklarının döllenmesiyle oluşan hamilelik, hemen birkaç hafta içerisinde belirtilerini göstermeye başlar. Adet gecikmesi, mide bulantısı, halsizlik ve yorgunluk, göğüslerdeki hassasiyetlik öne çıkan hamilelik belirtileri olarak biliniyor.

hamilelik belirtileri neler olur

hamilelik belirtileri neler olur

Bu belirtiler gebeliğin genel belirtileridir. Fakat istisnai olarak bazı kişilerde bu belirtilerin hepsine birden rastlanmayabilir.

Adet Gecikmesi

Düzenli olarak ve periyodik bir çizelgede gerçekleşen adet kanamasının gecikmesi, öne çıkan hamilelik belirtisi olarak kabul edilir. Rahim duvarındaki kalınlaşma ile oluşan bu kanama, yumurtalıkların döllenmesiyle engellenir. Bazı kişilerde hamileliğe rağmen adet kanaması olabiliyor.

hamilelik belirtileri nelerdir

hamilelik belirtileri nelerdir

Mide Bulantısı

Hamilelikle değişen hormon salgıları mide ve mide suyunu etkileyerek, mide bulantısına ve kusmalara neden olabiliyor. Hamileliğin hemen ilk haftalarından itibaren başlayan bu belirtiler, hamilelik sürecinde devam edebiliyor.

hamilelik belirtileri

hamilelik belirtileri

Yorgunluk ve Halsizlik

Yorgunluk ve halsizlik, vücudun gebeliğe verdiği normal bir tepki olarak karşılanıyor. Bu belirtiler hamileliğin 4. ayına kadar devam edebiliyor. Hamilelik süreci boyunca kontrollerinizi yaptırmak üzere düzenli olarak gideceğiniz uzman doktorunuzun vereceği vitaminler size yardımcı olacaktır.

Göğüslerdeki Hassasiyetlik

Memelerdeki süt kanallarının uyarılması ile birlikte göğüslerdeki hassasiyetlik artar.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir