Güzelliğin Yan Etkisi: Parfüm

Parfümler; erkek olsun kadın olsun güzelliği tamamlayıcı yan ürünlerden bir tanesidir. Parfüm seçimi aslında çok önemli bir olaydır. Çoğu parfüm kimyasal olarak üretildiği için bazı kimselerde alerjiye neden olabilir.

tene göre parfüm seçimi

tene göre parfüm seçimi

Parfüm kalıcılığı, içindeki konsantre madde ile doğru orantılıdır. Madde arttıkça parfümün koku yoğunluğu ve kalıcılığı da artar.

Parfümün Kademeleri

Parfümün açılma kademelerine nota adı verilir. Klasik olan parfümlerde; üst, orta ve baz olmak üzere üç tür nota vardır. Üst notalar, parfüm uygulandığı zaman ortaya çıkar ve etkisi birkaç dakika sürer. Orta notalar, üst notalar yok olduğu zaman ortaya çıkar ve etkisi biraz daha uzun sürer. Baz nota ise koku yayma oranı en üst olan notalardır ve etkisi gün boyunca devam eder.

tene göre parfüm seçimi

tene göre parfüm seçimi

Bu bilgiler ışığında parfüm seçiminde, notalara dikkat etmelisiniz. Parfüm seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta da, alerji yapıp yapmayacağıdır. Peki alerji yapan parfümü nasıl anlarsınız?

ortama göre parfüm seçimi

ortama göre parfüm seçimi

Cildinizde satın alacağınız parfüme karşı alerji olup olmadığını, bileğinize bir damla parfüm damlatarak anlayabilirsiniz. Bir saat içinde, yanma ya da kızarıklık gibi bir durum oluşursa, o parfüme karşı alerjiniz var demektir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir