Güzel Bir Cilt İçin Almamız Gereken Vitaminler

Vücudumuzun daha sağlıklı olmak için vitaminlere ihtiyaç duyduğu su götürmeyen bir gerçek. Peki, sizlere cildimizin daha güzel ve parlak olması içinde bazı vitaminlere fazlaca ihtiyacı olduğunu söylesek? Gelin güzel bir cilde sahip olmak için ihtiyacımız olan vitaminleri ve bu vitaminlerin hangi yiyeceklerde bulunduğunu hep birlikte inceleyelim.

cilt bakımı

cilt bakımı

A Vitamini

A vitamini cildin nem dengesini kontrol eden ve sebum oluşumunu engelleyen bir vitamin olma özelliğiyle cildimizi sivilce ve siyah noktalardan koruyacak önemli bir gereksinim. Cildin nem dengesini düzenlemesi nedeniyle de cilt kuruluğunu önlüyor ve kırışıklıklarla mücadele ediyor. A vitamini; et, ıspanak, havuç, tatlı patates ve muz da bulunuyor. Aynı zamanda ezdiğiniz çeyrek muzu 15 dakika cildinizde bekletip, ılık suyla durulamanız da cildinize doğrudan ve doğal olarak A vitamini kazandırmanın yollarından biri.

C Vitamini

C vitamini vücuttaki kolajen üretimini arttırdığı için doku yıpranmasını ve kırışıklıkları önler. Cildimizin güzel ve sağlıklı görünmesi için günlük C vitamini alımı çok önemlidir. C vitamini barındıran yiyecekler; turunçgiller, brokoli, brüksel lahanası ve domatestir. Aynı zamanda yüzünüze uygulayacağınız turunçgil peelingi de cildinize doğrudan C vitamini kazandırmanızı sağlayacaktır.

cilde gerekli vitamin

cilde gerekli vitamin

E Vitamini

E vitamini hücre yenilenmesine katkıda bulunmasıyla bilinir. Cildimizi çevresel zararlardan korur ve cildimizin zarar görmesini engeller. E vitamini içeren yiyeceklerin başında bitkisel yağlar, fındık, yeşil yapraklı sebzeler ve avokado gelir. Avokadonun dörtte birinin ezilerek cilde sürülmesi ve 20 dakika bekletilip ılık suyla durulanması cildimize doğrudan E vitamini takviyesi yapacaktır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir