Grip Aşısını Kimler Uygulatmalı

Grip aşısıyla gribe bağlı virüslere karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirirsiniz. Son dönemlerde oldukça yaygınlaşan grip aşısını yaptırırken bazı hastalıklarınızın olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. 65yaş ve üstündekiler grip aşısını yaptırabilir. Gribe sık yakalanan kişilerin ise gerekli tetkikleri yaptırdıktan sonra doktor kontrolünde yaptırmaları gerekir. Grip aşısı ile gribal enfeksiyonlara karşı kendinizi koruma altına alırsınız. Grip aşısı olmadan önce mutlaka bedeninizdeki mevcut hastalıkları doktorunuza belirtmelisiniz.

aşı

aşı

Grip Aşısı Yaptırmak İsteyenler Dikkat

Hemoglabin hastalığı bulunan kişiler, bağışıklık sistemini yıkıma uğratan hastalıklara sahip olan kişiler de yaptırabilir. HIV, kanser ya da kemoterapi nedeniyle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için de uygundur. Bebeklere ise belirli sağlık kontrolünden sonra ve 6 aydan büyükseler yaptırılmalı. Gebelikte ise anne adayı ilk 3 ayını geçirdiyse grip aşısı yaptırabilir. Riskli ortamda çalışan kişiler, doktor kontrolünde aşılarını yaptırabilir.

grip aşısı

grip aşısı

Grip aşısının kişiyi koruması olsa da bazı detaylara dikkat etmeleri gerekir. Aşı yapılsa dahi gripli kişilerle temastan kaçınılmalıdır. Beslenmeye dikkat edilmeli, kişisel temizlik konusunda da titiz davranılmalıdır. Aşı oldunuz diye grip olmayacaksınız, düşüncesi yanlıştır. Grip aşısını korunma amaçlı olduğunuzu bilmeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz. Yumurta alerjiniz bulunuyorsa ve yüksek ateşiniz varsa grip aşısı yaptırmamalısınız. Aşı vurulmadan önce var olan rahatsızlıklarınızı belirtmelisiniz. Grip aşısı bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Özellikle ateşiniz varsa dikkatli olmanız gerekir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir