Grip Aşısı Çeşitleri Nelerdir?

Grip aşılarının pek çok farklı amaç için kullanılan çeşitleri vardır. Üç değerli olarak nitelendirilen trivalent grip aşısı virüsün üç türlüsüne de karşı tam koruma sağlar. Dört değerli olarak adlandırılan grip aşısı ise enjeksiyon yolu ile yapılır. Bazı durumlarda dört değerli aşılar burundan sprey yolu ile de uygulanabilir.

aşı

aşı

Yetişkinler için geliştirilen yumurtasız olarak adlandırılan aşılar, deri altı aşılar gibi fazla tercih edilmeyen birtakım grip aşısı çeşitleri de bulunmaktadır.

Grip Aşısını Kimler Yaptırabilir?

Yüksek risk grubunda olan kişilerin kendi vücutlarına ve bünyelerine uygun olan grip aşılarını yaptırmaları tavsiye edilmektedir. 6 ay ve 4 yaş arasındaki çocukların mutlaka ebeveynleri tarafından grip aşısı yaptırılması gereklidir.

grip aşısı

grip aşısı

Hamilelik döneminde olan bayanlar, çocuk yapmayı düşünenler ve doğum sürecini yeni atlatmış olan bayanlar da grip aşısı yaptırabilirler.

6 aydan küçük bebekler ve grip aşısına karşı çeşitli reaksiyonlar gösteren kişiler kesinlikle grip aşılarından uzak tutulmalıdır. Bağışıklık ve sinir sistemini etkileyecek hastalıklara sahip olanların da grip aşılarından uzak durması gereklidir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir