Geleceğin Meslekleri

LYS sınavlarında tercihlerin yapılmaya başladığı şu günlerde herkesin kendi ideallerin peşinden gitmesi son derece önemli ama bunun yanında bir de yaşamın gerçekleri var.

Ülkemizde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2014-2023 yılları arasını kapsayan Ulusal İstihdam Stratejilerinde geleceğin öne çıkacak 7 meslek grubunu açıkladı. Bu noktadan yola çıkarak, sınava girecek, tercih yapacak gençler ve aileler için işte öne çıkan meslekler ve iş garantisi olan alanlar.

Belki olaya idealist ve iyimser yaklaşmayıp, bu noktadan ilerlemek, gelecekte yaşanan işsizlik sorunu için de bir çözüm olabilir değil mi?

geleceğin mesleği

geleceğin mesleği

Öne Çıkan İş Alanları

Listenin başında tekstil ve hazır giyim var ki, bu da tam olarak şu demek oluyor, tekstil mühendisliği, moda tasarım, dikiş nakış öğretmenliği ya da dikiş nakış alanlarında kişinin kendisini bir biçimde geliştirmesi, yakın zamanda bu alanda çalışmasını sağlayacak.

Turizm karşımıza çıkan bir diğer sektör. Son yıllarda yabancı firmaların da ülkemizde dünya çapında büyük oteller açması ile rekabet biraz daha yükseldi ve buna bağlı olarak da turizm sektöründe eğitimli personel adeta zorunluluk haline geldi. Bu da böyle devam edecek gibi.

Finans sektörü, yani bankacılık, muhasebe, iktisat, işletme, makiye uyarınıza hangisi gelirse.

İnşaat sektörünü de es geçmek olamaz zaten ülkemiz bir inşaat cenneti. O yüzden mühendislik okumak isteyenler inşaat mühendisliğini tercih edebilir.

meslek

meslek

Mühendislik demişken bilişim sektöründe tüm mesleklerin de revaçta olacağının altını çizelim. Yazılım veya bilgisayar mühendisliği tam anlamıyla geleceğin meslekleri.

Son olarak bunlara ülkemiz ölçeğinden yola çıkarak, tarım ve sağlık alanları da ekleyelim. Tıp doktorlar, hemşirelik vb. alanlar sağlıkta, ziraat mühendisliği, tarım alanında eğitim veren 2 yıllık teknik yüksek okullar bu kapsamda.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir