Gebelikte Sağlıklı Beslenme

Gebelik çılgın aşerme istekleri ile birlikte sağlıklı yemek yemeyi zorlaştırabilir, ancak doğru beslenmenin büyüyen bebeğiniz için önemli olduğunun farkındasınızdır. Dengeli bir beslenme sağlıklı bir hamileliğin anahtarıdır. Sizin ve doğmamış bebeğinizin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamak için, günlük temelleri içerecek şekilde gıdalarınızı planlayın.

gebelik

gebelik

Gebelikte Hayati Önemi Olan Vitaminler ve Dengeli Beslenme

Gebelik süresince daha yüksek vitamin takviyesi seviyelerine ihtiyaç duyacaksınız, bu nedenle demir ve kalsiyum içeren gebeliğe özel vitaminler hakkında sağlık uzmanınıza danışın. Ayrıca, (tahıl eklenmiş kahvaltılık veya kalsiyum ile portakal suyu gibi) güçlendirilmiş gıdaları seçin; bunlar, diyetinize ilave vitaminler elde etmek için kolay yollardır.

Folik asidi, doğumdan önce ve gebeliğin ilk haftalarında, beynin ve omurganın doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olmak için çok önemlidir. Doğurganlık çağındaki tüm kadınlar, 0,4 mg folik asit içeren günlük multivitamin almalı ve beslenmeleri doğal gıda kaynaklı folik asit içermelidir.

gebelikte beslenme

gebelikte beslenme

Doğal folik asit kaynakları arasında fasulye, yer fıstığı, portakal suyu, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, mercimek, kuşkonmaz, bezelye ve zenginleştirilmiş tahıl ürünleri bulunur.

Günlük beslenmenizde tahıl ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, meyve, süt ve süt ürünleri, et ve proteinli gıdalar, en az 8 bardak su, meyve suyu ve süt, omega3 zengini yağlı gıdalar ve tatlıların sınırlı miktarda porsiyonları mutlaka olmalıdır. Bununla birlikte dengeli bir şekilde tüketmeniz gereken temel gıdaların (gebelik harici almanız gerekenden) toplamda +300 kaloriden fazla olmamasına özen gösterin.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir