Futbol mu Daha Zevkli, Basketbol mu?

Dünya genelinde en çok oynanan ve en çok sevilen sporlar, hiç kuşkusuz futbol ve basketbol. İkisinin de çok ciddi miktarda takipçileri var. Ve ikisi de oldukça heyecanlı sporlar. Peki sizce hangisi daha zevkli bir spordur? Kazanmak kaybetmek amaçlı düşünmeyin. Sizce hangisi daha çok zevk verir insana? Siz hangisinden daha çok keyif alırsınız?

Futbol mu Basketbol mu?

Bu karşılaştırmayı yapmak için, olduğunuz yer önemli. Yani sahada oyuncu musunuz, yoksa tribünde oturup izleyen bir taraftar mı? Bu soruyu bu ikisi açısından değerlendirmek gerekir.

  • Sahada oyuncuysanız;

Futbol çok daha yorucudur. Zira futbol sahası basketbol sahasından çok daha büyüktür. Ve ikisinde de müsabaka boyunca koşmak zorundasınız. Bu açıdan düşündüğünüzde, futbolda sürekli koşacağınız alan daha büyük olduğu için, daha çok yorulursunuz. Ve keyif alma oranınız düşer. Bu nedenle, sahada oyuncuysanız, basketbol daha zevkli ve heyecan verici olabilir.

futbol

futbol

Ayrıca; futbolda hakem müdahalesiyle oyunun durması çok daha sık olur. Tam oyuna adapte olmuşken, hakemin durdurmasıyla oyun bir anda soğuyabilir. Fakat basketbolda bu durum çok sık yaşanmaz. Yaşansa da oyun daha çabuk toparlanır. Bu da daha çok heyecan demektir.

  • Tribünden izleyen taraftarsanız;

Heyecan verici olması açısından basketbol daha zevkli denilebilir aslında. Yani sürekli koşturmaca vardır. Top bir anda karşı sahaya geçebilir. Heyecan asla bitmez. Bu nedenle yine basketbolun daha zevkli olduğu söylenebilir.

basketbol

basketbol

Fakat taraftarlar açısından futbolun da ayrı bir zevkli olduğu, ayrı bir haz verdiği söylenebilir. Hele ki Türk toplumunda futbola daha çok önem verildiği için, izleyiciler açısından futbol daha zevkli bulunur. Hele bir de milli maç söz konusuysa, işte o zaman heyecan dorukta olur.

Tabi ki de bu tarz konular, zevk meselesi 🙂 Ama milli maçlar söz konusu olduğunda, futbol da basketbol da bambaşka bir haz verir insana… Öyle değil mi? 😉

1 Yorum

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir