Fotoğraf Makyajı Nasıl Yapılır

Fotoğraf çekimi sırasında yapılan makyajlarda bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Ana fikir olarak klasik makyajdan çok farkı olmamakla beraber parlama ya pul pul görüntü gibi durumlara ekstra dikkat etmek gerekir.

Makyaj aşamaları nelerdir?

İlk aşama gözler

Kullanılan farın dökülmesi ihtimaline karşı önce göz makyajını yapılır. İlk adım bir far bazı kullanmaktır. Far bazı hem kullandığınız farların renklerini daha canlı gösterir hem de kalıcılıklarını arttırır. Parlak pigmentler kullanmak ya da mat bir far üzerine parlatacak bir katman eklemek fotoğraf çekimi sırasında ışığı yansıtır ve daha canlı bir görünüm sağlar. Göz tipine göre eyeliner çekimi ise gözlerin daha çekik gözükmesini sağlar. Böylece fotoğrafta daha çekici bakışlara sahip olursunuz. En moda eyeliner çeşidi olan kuyruklu eyelinerlar bu bakış için vazgeçilmez bir seçenektir. Rimelde önemli bir aşamadır. Hacim veren rimeller daha yoğun bakışlara sahip olmanızı sağlar ve gözün iç kısmına daha az, dış kısmına daha fazla rimel uygulamak fotoğraflardaki çekici bakışlarını destekler.

Gözaltına gelindiğinde ise dökülen farlar silinip gözaltı güzelce nemlendirilir. Nemlendirmenin amacı kapatıcının daha iyi oturmasını sağlamaktır. Nemlendirici sürülmezse kapatıcı pul pul duracak ve fotoğrafta çok kötü, yaşlı ve yorgun bir görünüme sebep olacaktır. Sonraki aşama ise çizgi çizgi olmasını önlemek için pudra ile gözaltını sabitlemektir. Bunu yaptığınızda hem daha az ürün gözaltınıza akacak hem de kapatıcı çizgi çizgi olmayacaktır. Çizgi çizgi görüntüde yine fotoğrafta yaşlı ve yorgun gözükmenize sebep olur.

İkinci aşama yüz

Bu aşamanın da ilk adımı cildi güzel nemlendirmektir. Kadın bakım ürünleri arasında da en önemli yere sahip olan nemlendirici fotoğraf çekimlerinde de fondötenin cilde oturması ve pürüzsüz durması için çok önemlidir. Bu aşama için en önemli makyaj hilelerinden biri ise yüze silikonlu bir makyaj bazı uygulamaktır. Piyasada fotoğraf çekimlerinde en iyi görünümü sağlamak amacıyla yapılmış bazlarda yer almaktadır. Bu silikon yapılı bazlar yüzünüzdeki pütürlü bölümlerin daha düz olmasını sağlayacaktır. Yüzdeki pütürler özellikle yüksek çözünürlüklü fotoğraflarda çok belli olup kötü bir görüntü yaratmaktadır. Sonrasında cilt tonuna uygun bir fondöten yüze ve boyna uygulanır. Boyun ve yüzün aynı renkte olması da önemli bir noktadır. Sonrasında burun üstü, kaş altı, elmacık kemikleri ve dudak üstü gibi yüzün yükseltmek istediğimiz bölümlerine aydınlatıcı uygulanır.

Aydınlatıcıdan parlayan ışık fotoğraflarda bu bölgeleri vurgular. Sonrasında ise geride kalmasını istediğimiz elmacık kemiğinin altı, çene çizgisinin alt tarafı gibi bölgelere kontür yapılır. Bu iki işlemden sonra yüzünüz fotoğraflarda daha uzun ve ince gözükür. Fotoğraf makyajının en önemli aşaması ise parlamayı önleyici pudradır. Yüzünüzün yağlı bölümleri fotoğraf çekimi sırasında daha fazla parlar ve yağlı bir cilt ortaya çıkar. Aynaya baktığınızda kusursuz olarak gördüğünüz cildiniz fotoğraflarda yağlı bir yüz olarak görülür. Bunu önlemek için yüzünüzde parlama ihtimali olan bölgelere uygulanan pudra pürüzsüz bir cilt sağlar. Mat bir fondöten ve tüm yüze uygulanan pudra ile porselen makyaj etkisi de yaratabilirsiniz. Yüz makyajının son aşaması olan allık ile daha genç bir görünüme sahip olursunuz.

Üçüncü aşama dudak 

Son aşamada ise dudak kalemiyle dudağınızın biraz dışına çerçeve yapıp sonrasında ruju sürerek daha dolgun dudaklar yaratılır. Bu aşamada da parlatıcı yardımıyla fotoğrafta hoş bir yansıma yaratılır ve dudaklar daha dolgun gözükür.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir