Fitness Hakkında Bilinen Yanlışlar

Genellikle ülkemizde vücut geliştirme sporu ile karıştırılan fitnessin tam olarak kelime anlamı bilinmiyor. Kelime karşılığı sağlıklı olmak veya formda kalmak şeklinde yorumlanan bu spor dalı günümüzde oldukça tercih edilen bir yöntemler arasında. Amacı ise aynen kelime anlamında belirttiğimiz gibi sağlıklı ve zinde olmak. Vücut geliştirme sporu ile arasında benzerlik olduğu düşüncesi ise yanlıştır. Vücut geliştirme sporu, vücudun güçlendirilmesi için vücudun belirli bölgelerinde veya tamamında yer alan kasların güçlenmesine yardım etmek amacıyla yapılan bir spordur. Fitness ile vücut geliştirme sporunun benzer spor dalı olduğunu düşündüren en büyük yanılgı ise gerek fitness olsun gerek vücut geliştirme sporuyla  ilgilenen kişi olsun ikisinin de kaslı bir görünüme sahip olmasıdır.

Her ne kadar aralarında fark olsa da her iki spor dalı kas gelişimini sağlar. Amaç tamamen sağlıklı ve zinde olmak için yapılmalıdır. Vücut geliştirme sporunda ise amaç, kasların hepsinin veya belirli kısımlarının hem biçim hem de ağırlık olarak gelişmesidir.

Fitness ve Vücut Geliştirme Sporu Arasındaki Farklar Nelerdir?

Fitness egzersizleri içerisinde yavaş tempoda yürüyüş ve koşma en fazla tercih edilenleridir. Pedal çevirme ve  kardiyovasküler egzersizler alet ve belli kurallar çerçevesinde yapılması gerekir. Vücut geliştirme sporu ile arasında oldukça fark bulunan fitnessin egzersizleri de farklıdır. Vücut geliştirme sporunda tamamen kaslara odaklanılır ve onun üzerine çalışmalar yapılır. Fitness sporunda kaslar vücut geliştirme sporunun aksine biçimsel olarak gelişmez fakat sıkı bir görünüme sahip olur.

Yağ oranı zamanla azalarak kasa dönüşür ve kaslar oldukça sıkı bir hal alır. Hem ruhsal hem de fiziksel olarak büyük bir gelişme sağlayan fitness sporu vücudun tamamı için yapılabileceği gibi sadece belirli kısımlarına da uygulanabilir.

Fitness Egzersizleri Nelerdir?

Sizlere evde uygulayabileceğiniz birkaç basit fitness egzersizinden bahsedeceğiz. Öncelikle bu egzersizlere başlamadan önce vücudunuzu ısınma hareketleriyle alıştırmalısınız. Temel fitness hareketlerinden ilki Jump Burpees: Şınav çekme ile zıplamayı sentezleyen bu hareket sayesinde tüm vücudunuzun çalıştığını hissedeceksiniz. Fitness egzersizleri arasında oldukça etkili olan bu yöntem ile kolayca yağ yakılır.

Squat: Bacak kaslarının gelişimi için uygulanan en popüler hareketlerdendir. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olur. Lunge: Bacakların ön ve arka kısmını çalıştıran bu hareket yağ yakımında oldukça etkilidir. Jumping Jack: Fitness ve aerobik sistemlerinin temel hareketlerinden birisidir. kolların ve bacakların zıplama sırasında açılması ile gerçekleşir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir