Fitalat Nedir ve Ne İşe Yarar?

Fitalat başta losyonlar ve parfümler olmak üzere birçok farklı kozmetik ürünleri renk ve koku vermek amacı ile kullanılan bir çeşit kimyasal üründür. Bu malzeme plastiği yumuşatmak amacı ile plastik olan ürünlerde kullanılır. Fitalatların plastik malzemelerde kullanılmasının en önemli nedeni ürüne esneklik kazandırılmasıdır. Fitalatlar kullanılmış oldukları ürün içerisinde kolay bir şekilde çözünürler. 

Ürünün bu özelliği başta kişisel bakım ürünlerinde olup olmadığının gözle görünmesini veya koku ile anlaşılmasını engeller. Dolayısıyla fitalatların vücut ile temasında çoğu kişinin haberi olmaz. Fitalat maddesi  en çok kişisel bakım ürünleri olan saç bakım kremi, cilt için olab kremler ve de bebek pişik kremlerinde bulunuyor.  Kullanılan bu kremler cilt tarafından emilir ve sonrasında ürünün cilt tarafından emilerek fitalatlar da vücuda girmiş olur. 

Fitalatın Zararları Nelerdir?

Fitalat içeren ürünlerin öncelikle bebekler olmak üzere uzun süre kullanımından dolayı sağlığı tehdit edecek birçok etkisi vardır. Gündelik hayatta sıklıkla kullanılan yumuşatıcı, deterjan, parfüm ve kişisel bakım ürünleri gibi içinde birçok kimyasal bulunan ürünlerde çözücü madde olarak kullanılan fitalat gelişim sisteminde üreme sisteminde ciddi sağlık problemlerine yol açar. 

Fitalatların yol açmış olduğu bu tehditler bilimsel çalışmalar sonucunda ispat edilmiştir. Söz konusu toplum ve insan sağlığı olunca içerisinde fitalat yer alan ürünlerin piyasaya çıkması için bir takım testlerden geçmesi zorunludur. Yapılan laboratuvar araştırmaları bazı fitalat çeşitlerinin hayvanların üreme sistemlerini olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. 

Fitalatlardan Nasıl Korunulur?

Hangi ürünlerde fitalat olduğunun araştırılması ve bu ürünlere daha temkinli yaklaşılması gerekir. Şampuanlar kozmetik ürünleri bebek bakım ürünleri pişik kremleri kişisel bakım ürünleri ve temizlik ürünleri gibi doğrudan insan cildi ile temas eden ürünlerin içerisinde fitalat bulunur. 

Dolayısıyla sağlık açısından en büyük tehdit de bu ürün gruplarından kaynaklanır. Fitalatlar yalnızca insan cildi ile temas eden ürünlerde değil toplar, yumuşak plastik oyuncaklar, balonlar, can simitleri ve can yelekleri gibi birçok ürünün içerisinde de yer almaktadır. https://www.analizistek.com/fitalat-nedir   sitesini ziyaret ederek fitalatlar hakkında araştırma yapabilir ve detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir