Evde Kolay Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayaklarımız sürekli ayakkabı içerisinde oldukça fazla yıpranır ve bakıma ihtiyaç duyar. Bakımsız ve çatlamış ayaklar estetik olarak güzel görünmemektedir. Evlerinizde de ayaklarınıza kolaylıkla bakım yapabilirsiniz.

Kişisel hijyen açısından ayak bakımı da oldukça önemlidir. Evde uygulanan oldukça basit yöntemler ile ayaklarınız oldukça bakımlı görünecektir.

Evde Ayak Bakımı

Öncelikle ayaklarınızı ılık bir su ile temizlemeniz gerekmektedir.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra soğuk su ile ayaklar durulanmalıdır. Soğuk su kan dolaşımını hızlandırır.

Ayaklar güzelce yıkandıktan sonra temiz bir havlu ile parmak araları da dahil olmak üzere çok iyi bir şekilde kurulanır.

Ayaklar tamamen kuruduktan sonra güzel bir nemlendirici ile nemlendirilir.

Ayak tırnakları kesilirken yuvarlak kesilmemesi oldukça önemlidir. Ayak tırnaklarının düz bir şekil verilerek kesilmesi gerekir. Çünkü eğer yuvarlak kesilirse tırnak batmaları meydana gelebilir. Bu durum oldukça acı verici ve zor bir süreçtir. Bu sebeple ayak tırnakları kesilirken düz bir şekilde kesilmesi gerekmektedir.

Ayak tırnakları kesilirken yan kısımlardaki etlerin kesilmemesi gerekir. Eğer yan kısımlardaki etler kesilirse tırnaklar çok hızlı bir şekilde uzamaktadır.

Kolay Ayak Bakımı

Duşta ayaklar ponza taşı yardımı ile ölü deriden arındırılmalıdır. Ponza taşı ayaktaki ölü deriyi almakta ve nasır görünümünü düzeltmekte çok yardımcı bir araçtır. Düzenli olarak kullanıldığında ayaklar oldukça bakımlı görünecektir.

Ponza taşı ile ayaklardaki ölü deriler arındırıldıktan sonra ayakların sıcak suda tutulması ayak derisinin daha yumuşak olmasını sağlamaktadır.

Ayaklardaki şişmeleri önlemek için ayak bileğinden dizi doğru masaj yapmak gerekir. Bu şekilde kan dolaşımı hızlanır ve ayaktaki ödem ve şişlikler önlenmiş olur.

Gece yatmadan önce ayaklara nemlendirici uygularken nemlendiricilerin parmak aralarına gelmemesine dikkat etmek oldukça önemlidir. Çünkü ayak parmak aralarına gelen nemlendiriciler bu kısımların nemli kalmasına sebep olarak ayak mantarına sebep olabilirler.

Sağlıklı ve Pürüzsüz Ayaklar

Ayaklardaki kuruluk ve çatlamaları önlemek için gece yatmadan önce ayaklara oldukça yoğun bir krem sürülerek üzerine pamuklu çorap giyilmelidir. Bu sayede sabah uyandığınızda ayaklarınızın yumuşacık olduğunu görürsünüz.

Ayak topuklarında oluşan çatlakların soyulmaması gerekir. Bunun için düzenli olarak ponza taşı kullanılmalı ve ayak nemlendirilmelidir. Böylece kısa sürede çatlak ve kuruluklardan eser kalmaz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir