Ertesi Gün Hapı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cinsel birleşim sonrasında plansız gebelik yaşamak; pek çok kişinin istemediği bir şey. Farklı yöntemler ile korunma konusunda sorun yaşayan çiftler ya da yanlış zamanda birlikte olanlar ise çareyi ertesi gün hapında buluyor. Lakin buna rağmen birçok kişi ertesi gün hapı ile alakalı edindikleri yanlış bilgilerden ötürü bu hapı kullanamıyorlar.

Hap İçildikten Sonra Kişi Kendini Kötü Hisseder

 Her ilacın olduğu gibi ertesi gün hapın da yan etkileri bulunmaktadır. Fakat yan etkiler kesinlikle gerçekleşecek diye bir kural yoktur. Genel itibari ile bu  hap kullanıldıktan sonra 2 ya da 3 gün hafif tarzda mide bulantısı ve baş dönmesi yapmaktadır.

doğum kontrol hapı

doğum kontrol hapı

Ertesi Gün Hapı Sadece İlişkinin Sonrasında Alınır

 Her ne kadar ismi ertesi gün hapı olsa da gerçekte bu hapın etki etmesi için cinsel ilişkiden sonraki 4 gün içerisinde alınması gerekmekte. Böylece arzu edilen koruma sağlanmış olacaktır.

Kilolu Kadınlarda Hapın Etkisi Ortaya Çıkmaz

 Ertesi gün hapı ile alakalı yapılan araştırmalar sonrasında da görülebileceği üzere böylesine bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla kilolu kadınlar da kendilerini korumak adına bu hapı hiçbir sorun ile karşılaşmadan rahatlıkla kullanabilirler.

ertesi gün hapı

ertesi gün hapı

Korunma Yöntemi Yoksa Bu Hap Kullanılmalıdır

Hap kullanımı dışında pek çok farklı yöntem doğum kontrolü için kullanılabiliyor olsa da bu yöntemler konusunda sorun çıktığı zaman ertesi gün hapı ile beraber istenilen net korunma sağlanmış olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir