Ergenlik Dönemi Hakkında Bazı Bilgiler

Ergenlik dönemi oldukça karmaşık bir evredir. Her birimizin geçtiği bu dönem 12 ile 21 yaş arasındaki yıllardır. Ergenlik dönemini aslında erken tane geç ergenlik dönemi olarak üçe ayırabiliriz. Her kişide ergenlik dönemi farklı şekillerde geçer. Kesin bir başlangıcı veya bitişi olmayan bu dönem içinde anne ve babalara çok önemli görevler düşer. Bu yazımızda siz değerli okuyucular için ergenlik dönemine dair önemli bilgilerden kısaca söz ettik.

ergenlik dönemi

ergenlik dönemi

Ergenlik Döneminin Belirtileri

Kızlarda boyda ve ağırlıkta erkeklere göre daha büyük bir artış gözlenir. Yağ dokusu fazlaca gelişir, kalçaları büyür. Bu dönemde koltuk altı kıllanmaya başlar ve adet dönemine girerler, erkeklerde ise kızlara göre boydan ve kütlede artış daha fazla olur. Kaslar omuzlar gelişir ve daha genişler.

ergenlik dönemi sivilce

ergenlik dönemi sivilce

Kimi erkeklerde erken yaşta sakal ve bıyık çıkmaya başlar. Özellikle ortaya çıkan belirtilerden bir tanesi de ses kalınlaşmasıdır. Yüzde sivilceler çoğalabilir, giyim ve kuşama daha çok özen gösterirler. Ayrıca erkeklerde davranışlarda bir sertleşme gözlenebilir. Son olarak deride kalınlaşma ortaya çıkar.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir