Emlak Vergisi Nedir?

Emlak vergileri, söz konusu taşınmaz mallar için devlet tarafından talep edilen bir vergi türüdür. 1970 yılında ilk kez ortaya çıkan emlak vergileri, Emlak Vergisi Kanunu’nun yürürlüğe girmesine neden olmuştur. Yılda iki defa emlak vergisi ödemeniz gerekmektedir. Emlak vergileri iki taksit şeklinde ödenmektedir. Taksitler Mayıs ayında ve Kasım ayında ödenmelidir.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Emlak vergilerini doğrudan konutun da bağlı olduğu belediyelere ödeyebilirsiniz. İnternet siteleri ya da bankaların internet sitelerinden ödeyebilmeniz mümkün değildir. Fakat konut sahibi konutun yer aldığı yerden uzak bir konumdaysa, uzaktan ödeme mümkün olabilmektedir. Bu tür durumlarda konut sahipleri PTT üzerinden havale yaparak emlak vergilerini ödeyebilirler. Doğrudan belediyenin hesap numarasına da ödeme yapılabilmesi mümkündür.

emlak-vergisi

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Emlak vergisi hesaplama işlemi son derece kolaydır. Gayrimenkulun türlerine göre farklı emlak vergisi hesaplama oranları bulunmaktadır. Oranlar Büyükşehir Belediyesi ve diğer belediyelere göre de farklılıklar gösterebilmektedir.

Büyükşehir Belediyesi’nin emlak vergisi oranları binalarda binde 4, meskenlerde binde 2, arazilerde binde 2 ve arsalarda ise binde 4 oranlarındadır.

Normal belediyelerdeki emlak vergileri ise binalarda binde 2, meskenlerde binde 1, arazilerde binde 1 ve arsalarda binde 3 oranındadır. Büyükşehir Belediyeleri’nde emlak vergisi oranları, normal belediyelere göre biraz daha yüksektir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir