Ekmek Tüketilmeli mi?

İnsan hayatının vazgeçilmez besinlerinden biri olan ekmek, mutlaka her sofrada bulunan bir gıda maddesidir. Bununla birlikte ekmeğin en çok tüketildiği yerlerden biri olan ülkemizde insanların ekmek tüketimi konusunda sağlık ve kilo sebebiyle şüpheye düştüğü de bir gerçektir.

ekmek tüketimi

ekmek tüketimi

Ekmek Tüketimi Zararlı mıdır?

İnsanlar, şeker, kalori ve protein ihtiyacını en çok ekmekten karşılar. Çünkü gün içerisinde en fazla tükettikleri besindir. Bunun dışında, içerisinde bol miktarda bulundurduğu şekerden dolayı insanların temel ihtiyacı olan enerjiyi karşılar.

Ayrıca içerisinde kalsiyum ve demir bulunur. Aslında oldukça sağlıklı ve besleyici olduğu bilinen ekmek, aynı zamanda fazla tüketilmesi sonucunda hem sağlığı tehlikeye atar hem de kilo almaya sebep olur.

ekmek yararlı mıdır

ekmek yararlı mıdır

Tam buğdaydan yapılan ekmekler ise oldukça faydalıdır. Fakat şimdi fabrikalarda üretilen ekmeklerin beyaz olması için  buğdayın içerisindeki maddelerden arındırılmasıyla, içerisindeki bütün yararlı besinler ayıklanmış oluyor ve geriye sadece bol miktarda şeker ve kalori kalıyor. Bu durum da insanların kilo almasına, bağırsak, kalp-damar hastalıklarına ve kabızlığa sebep oluyor.

Ayrıca, ekmeğin daha çok beyazlatılması amacıyla içine kimyasal maddelerin de eklenmesi insanların sağlığını uzun vadede tehlikeye atıyor. Bu yüzden de uzmanlar, tam tahıllı ekmeklerin sağlık açısından oldukça faydalı olduğunu belirtiyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir