Ekmeği Bayatlamadan Nasıl Saklarım

Günlük hayatımızın içerisinde yemek yerken en sık tükettiğimiz besinlerin içerisinde ekmek ilk sırada yer alıyor. Ancak günlük olarak aldığımız ekmekler bazen çok gelebiliyor ve bir gün sonrası için saklama ihtiyacı duyuyoruz. Bu konu ile alakalı olarak en önemli ayrıntılardan birisi ise ekmeği bayatlamadan saklayabilmek. Bunu yapabilmek için öncelikli olarak ekmeği mutlaka kapalı bir yerde muhafaza etmeliyiz.

ekmek

ekmek

Açık duran ve hava ile temas eden ekmekler yaklaşık olarak 6 saat gibi bir süre sonrasında sertleşip kuruyabiliyor. Bu yüzden azami derecede ekmeği poşetinde bekletmeliyiz.

Dilimleme İşe Yarıyor

Ekmeğin daha uzun ömürlü saklanabilmesi için dikkat edilmesi gerekilen diğer önemli bir ayrıntı ise ekmeği dilimlemek. Bunun için birçok fırında dilimleme makinesi var. Ekmek satın aldığınızda dilimleterek bayatlamasını geciktirebilirsiniz. Diğer önemli bir nokta ise uzun zaman saklama ihtiyacı duyulan ekmeği parçalayıp buzluk içerisinde dondurmak. Zamanı geldiğinde ise bu ekmeği mikro dalga fırın içerisinde çözdürerek yemeğe hazır hale getirebilirsiniz. Doğru çözümler sayesinde tükettiğiniz ekmeğe sahip çıkın ve israftan kaçının.

bayat ekmek

bayat ekmek

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir