E Kitap Savaşları

Artık klasik kitapların zamanı geçti demişlerdi, kitap okuma bitti demişlerdi, bundan sonra herkes açacak tabletini, istediği kitabı indirip okuyacak demişlerdi. Olmadı. Elektronik kitap piyasası klasik kitapların karşısında tutunamadı.

e kitap

e kitap

Bildiğimiz ciltli, sayfalı kitap satışlarında e-yayıncılığa göre dünyanın her yerinde bir artış görülüyor. Uzmanlar iki alan arasındaki rekabetin sona ermediğini belirtirken 2011’de 20 milyona yaklaşan dünyadaki e-kitap okurunun geçen yıl 11 milyona gerilediğini ve 2015’te ise yüzde 32’nin altına indiğinin altını çiziyorlar.

E Kitap Elektronik Ortam

Okurları elektronik ortama yöneltmeye çalışan Netflix ya da Pandora gibi e-kitap üzerine çalışan şirketler kepenk kapatıyorlar. Daha doğrusu site kapatıyorlar. Ama bu uygulamanın sonu demek değil. Hala azımsanmayacak  bir okur kitlesi  dünyada bu yayınları takip ediyor. E- kitap okunacak elektronik cihazların gittikçe ucuzlaması da okuru cezbediyor.

e kitap modeli

e kitap modeli

İlk çıkışlarında 400 dolar satış fiyatı olan bu okuyucular şimdi 50 dolara rahatlıkla bulunabiliyor. Bizde cep telefonundan kitap okumak da nedir durumu olduğu için konuyla pek ilgilenilmiyor ama dünyada bunu yapan insanlar var. Konuyu kısaca özetleyecek olursak basılı kitaplar yapraklarıyla, ciltleriyle savaşı şimdilik kazandılar. Hele ki kitap kokusunun yerine başka hiçbir şey konamadı. Bir kitabı raftan alıp karıştırmanın tadını başka nerede bulursunuz?

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir