Dünyanın En Yüksek Gölü Titikaka

Dünyanın en yüksek gölü Titikaka gölü’dür.  Peru ve Bolivya ülkeleri arasında kalan bu göl tatlı suya sahiptir. 8 bin 288 kilometrekareye sahip olan bu gölün batı kıyısı Peru, doğu kıyısı ise Bolivya’ya aittir. Özellikle ticari gemilerin çalıştığı yüksek rakımlı göl olan titikaka gölü maksimum 180 metre derinliğe sahiptir. Yirmi beşe yakın akarsuya dökülen göl, yüzen adacıklara sahiptir. Ağırlıklı olarak balık avının yapıldığı gölde turistlerin sallanan adalarını ziyaret etmesine izin verilir.

gol

göl

Titikaka Gölünde Kaç Ada Var

Titikaka Gölü,  ender görülen birçok hayvana da ev sahipliği eder. Titikaka kuşu, kurbağası gölün en popüler hayvanlarıdır. İnsanlar tarafından yaratılan 42 ada, özellikle balıkçılık yapan insanların uğrak alanıdır. Bu adacıklar içerisinde en büyük ada ise Güneş adasıdır. Örgü ören erkelerinde bulunduğu ada ise birçok turistin uğrak mekanı olsa da yerli halk bölgeye gelen yabancıları çok fazla sevmez.

titakala golu

titakala gölü

Göle en yakın yerleşim yeri ise Puno’dur. Göl içerisinde yapılacak seyahatlerde kiralanmak istenen kanoların geneline yakını buradadır. Dünyanın eşsiz güzelliklerinden olan titikaka gölü fotoğraf sanatçılarının da uğrak adresi oldu.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir