Dudak Çatlaması Ve Bakımı

 

Özellikle kış mevsiminde dudaklarda çatlaklar oluşur. Bunun sebebi kış aylarında havaların soğuk olmasıdır. Ancak dudak çatlamasının tek nedeni soğuklar değildir ve buna paralel olarak dudaklar sadece kış mevsiminde çatlamaz. Örneğin uyku halindeyken sadece ağzınızdan nefes alıyorsanız bu, dudaklarınızın kurumasına ve çatlamasına neden olabilir.

dudak

dudak

Bunların haricinde bazı insanlarda güneşin neden olduğu dudak çatlamaları oluşabiliyor. Vücudunuz bazı yiyeceklere karşı alerjik tepkiler verebildiğinden bu nedenle de dudağın çatlaması muhtemeldir.

Dudak Çatlamasına Karşı Önlemler

Dudak çatlamasını önlemek için öncelikle dudak koruyucu krem kullanmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Bu ürünler çok küçük olduğundan yanınızda taşıyabilir, bununla özellikle soğuk havalarda dudaklarınızı tazeleyebilirsiniz. Kuruyan dudağınızı nemlendirmek için sürekli yalamayı bırakın çünkü bu dudağın çatlamasına neden olabilir. Dudak ısırma veya yeme gibi bir alışganlığınız varsa bundan acilen kurtulmalısınız.

dudak çatlağı

dudak çatlağı

Uyku halindeyken sadece ağızdan nefes alıyorsanız bunun dudakları kuruttuğundan ve çatlamasına neden olabildiğinden bahsetmiştim. Buna burnunuzun dolu olması ya da bir şekilde bir rahatsızlığının bulunması neden olabilir. Bunun için tıp imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir