Dosya Sıkıştırma Programları Ne İşe Yarar?

Bilgisayar ortamında bulunan dijital verilerin boyutlarının azaltılması işlemine, dosya sıkıştırma denilir. Yakın zamanda kullanılmayan dosyaların sıkıştırılması ile daha çok alan sağlanabilir.

Sıkıştırma işlemini arşivleme olarak kullanmanın yanı sıra e-posta gönderiminde de sıklıkla kullanabilirsiniz. Rar formatı en çok kullanılan sıkıştırma formatıdır. Bunun yanı sıra; zip, ace, iso, arj, 7 zip ve diğer sıkıştırma yöntemleri de tercih edilir.

Windows işletim sisteminin birçok versiyonu, rar ve zip dosyalarının açılmasına destek sağlar.

Hangi Sıkıştırma Programını Kullanmalıyım?

Piyasada bulunan birçok sıkıştırma programını kullanabilirsiniz. Ancak en pratik ve kullanımı kolay olan program, Rarlab firmasının ürettiği Winrar programıdır. Programı kurduğunuzda sisteme otomatik olarak kendisini entegre eder.

Sıkıştırma yapmak istediğiniz dosyanın ya da programın üzerine gelip sağ klik yaptığınızda çıkan menüden sıkıştırma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korur

Winrar programı ile sıkıştırılan dosyalar güvenlik taramasından geçerler. Çok az ihtimalle güvenlik ihlali olabilir. Bu durumu ise bilgisayarınızda bulunan antivirüs yazılımları ile tespit edebilirsiniz.

Ayrıca e-posta adresinden rar uzantılı dosyaları indirmeden önce, antivirüs yazılımları ile kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızda bulunan trojan dosyalarını, yeni bir rar dosyası açarak bulabilir, bu dosya içerisindeyken silebilirsiniz. Üstelik bu işlemi yaparken trojanın bilgisayarınıza daha fazla bulaşma ihtimali de bulunmaz.

Winrar programını, www.winrar.gen.tr/indir adresinden güvenle indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir