Diş Gıcırdatma ve Stres

Birçok kişinin istem dışı olarak yaptığı diş gıcırdatmanın en önemli sebepleri arasında stres gelmektedir. Hastaların birçoğu diş eti ağrısı, çene ağrısı, dişlerde hassasiyet ve yanaklarda tahriş gibi problemler ile doktora başvurmaktadır.

Birçok hastanın stresten kaynaklandığını kabul etmemesinin yanı sıra baş ağrıları sebebi ile başka korkular içersindedirler. Tedavi edilmediği takdirde dişteki aşınma ya da kırılmalar ile mücadele etmenin yanı sıra diş eti çekilmeleri yüzünden rutin hayatta zorluklar yaşanmasına sebep olmaktadır. Aşırı stres, duyarlılık, hassasiyet ve titiz yapıya sahip kişilerde daha sık rastlanmasının yanında dişlerdeki sıralanış bozukluğu da etkendir.

Diş gıcırdatma ve stres

Diş gıcırdatma ve stres

Tedavisi

Stresin insan vücuduna yaptığı zararlardan biri olan diş gıcırdanma tedavisinde ilk etapta diş koruyucu verilmektedir. Dişler arasına yerleştirilen bu koruyucu ile zararı hafifletmek amaçlanır. Bununla beraber kas gevşetici ilaçlar ile daha rahat ve sakin bir uyku geçirmeniz sağlanmaktadır.

Ayrıca stres terapisti önemle önerilir. Tedavinin kesin olması için mutlaka psikolojik destek alınması gerektiğini vurgulayan diş hekimleri özellikle bu desteği alan hastalarda diş gıcırdatma eylemin tamamen yok olduğuna dikkat çekmektedirler.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir