Deprem Önceden Haber Verir Mi?

Deprem, yer altında bulunan fay hatlarının  kırılması ile meydana gelir. Can kayıplarına ve maddi hasarlara neden olan doğal afetlerden bir tanesidir. Deprem uzun dakikalar sürmez birkaç saniye içerisinde birçok canı alacak kadar ve yüzlerce binayı yıkacak kadar güçlü bir doğal afettir. Elbette bazı önlemleri alarak bu can kayıplarını minimum seviyeye düşürebilirsiniz. Her deprem aynı hasarı vermez, depremin dereceleri vardır.

Bazı depremler birçok cana ve mala hasar vermiş ve böylece tarihe geçmiştir. Depremden sonra birçok yardımsever ve duyarlı insanlar depremin olduğu bölgeye yardımlar yapar. Deprem hususunda binalar çok önemlidir. Bina ne kadar eski yapı olursa yıkılma oranı o kadar yüksek olur. Bu nedenle ev alırken yeni bina almaya özen gösterin. Böylece depreme karşı biraz daha sizi koruyacaktır.

deprem

Deprem Önceden Haber Verir mi?

Bu konu uzmanlar tarafından her ne kadar ihtilaflı bir durum olsa da birçok uzmana göre deprem önceden haber verir. Daha önce yaşanılan depremlerde de önceden bildirilmiştir. Deprem birçok hayvan tarafından algılanabilmektedir. Çünkü deprem konusunda hayvanlar insanlara göre daha hassastır. Yalnızca hayvanlar değil ağaçlar ve bitkiler de depreme karşı insanları uyarmaktadır. Depremi erken fark etme aslında insanlar için çok önemlidir. Bu sayede birçok insan önceden önlemini alabilir ve can kayıpları minimum seviyeye düşürülebilir.

Ne kadar çok önlem alınırsa o kadar can kayıpları önlenir. Deprem anında sizi kurtaracak en önemli taktik, panik yapmayıp elinizden geldiğince sakin kalıp ne yapacağınızı düşünmektir. Panik yaparsınız size hiçbir faydası olmayacak, aksine can kaybına neden olacaktır.

Deprem Öncesi Alınması Gereken Önlemler

Deprem öncesi almanız gereken işinize yarayacak birçok önlem vardır. Bu önlemler büyük ölçüde can kayıplarını engeller. Hepsi basit ve pratik bir o kadar da hayat kurtarıcı taktiklerdir. En önemli etken binalardır. Ne kadar yeni bina tercih ederseniz o kadar yıkılmayı önleyecektir ve böylece büyük ölçüde can kayıplarını da engelleyecektir. Ev alırken özellikle çok eski olmamasına dikkat edin depreme daha dayanıklı olacaktır. Bir başka hayat kurtarıcı taktikte deprem çantası hazırlamaktır. Önceden deprem çantası hazırlamak çok işinize yarayacaktır, buradaki önemli nokta ulaşılabilir bir yere koymanızdır. Deprem çantasının içerisine su, yiyecek, battaniye ve fener gibi işinize yarayacak eşyalar almalısınız.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir