Denizden Çıkan Her Şeyi Yiyebiliyorsanız Denizanası da Yiyebilir misiniz?

Asya ve Uzakdoğu ülkelerindeki insanlar çoğunlukla protein ve sudan oluşan denizanası tüketiyorlar, ancak Batı’da yaşayan insanlar egzotik olduğunda hemfikir olduğu bir gıdayı denemek konusunda daha isteksiz davranıyorlar. Bu dünyada çok sayıda egzotik yiyecek var ve böcekleri bir noktada denemek isteyip istemediğinizi düşünüyoruz, ancak denizanası yemeyi düşündüğünüzden pek emin olmasak da bunun kesinlikle yapmalısınız.

denizanası

denizanası

Denizanasının Şaşırtıcı Faydaları

Denizanaları tüketmenin yollarını düşünmeye başlayan Profesör Silvio Grecio’ya göre, denizanası istiridye ile benzer bir dokuya sahip, ayrıca % 90 deniz suyundan oluştuğunu düşünerek benzer bir tat veriyorlar. Ayrıca denizanaları, ” hafızayı iyileştiren ve yaşla ilişkili bilişsel gerileme ile mücadeleye yardımcı olan kalsiyum bağlayıcı proteinler içerdiğinden, şaşırtıcı sağlık yararları bile gösterebilirler.

Grecio BBC’ de denizanalarını nasıl yeneceği hakkında önerilerde de bulundu: Denizanalarını birkaç dakika boyunca limon suyu ve sirke ile kaynatıp ardından buza daldırılması gerektiğini söyledi. Kaynama işlemi, denizanalarının steril edilmesini sağlıyor ve tutunan zehir ve bakterileri yok ediyor.

denizanası yenir mi

denizanası yenir mi

Denizanaları bereketlidir, ancak balıkların aşırı avlanmasından kaynaklanana bir artış ile birlikte denizanaları neredeyse en bereketli zamanlarını yaşıyor. Akdeniz’de denizanası sayısının deniz kirliliği ve iklim değişikliği nedeniyle son 13 yılda yüzde 400 arttığı belirtiliyor. Sloven ve Portekizli bilim adamlarının yaptığı bir araştırma, denizanasını sayılarını azaltmak için yemeye başlamamız gerektiğini öneriyor.

İştah açıcı geliyor değil mi? Hayır, gerçekte pek değil, ama görünüşe göre denizanası yeni avcılara ihtiyaç duyuyor ve insan çözüm olabilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir