Çocuklardaki Okul Fobisi Nasıl Yenilir?

Okula geri dönüş heyecanının geri geldiği her dönem anne ve babalar ile birlikte çocukları da büyük bir telaş kaplar. Okula ilk defa başlayacak olan küçük çocuklar, bu dönemlerde belirli olumsuz duygular hissetmeye başlayabilirler. Bu duygular arasında ise ilk sırada yalnızlık hissi ile birlikte belirsizlik hissi yer alır. Anne ve babalar bu dönemde çocukları ile ciddi bir şekilde konuşmaz ve ilgilenmezlerse ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

okul fobisi

okul fobisi

İlkokul çağında olan çocuğun daha önce hiç bilmediği ve görmediği bir ortama girecek olması onun büyük bir stres yaşamasına sebep olabilir. Çocuk bu durum sonucunda okula karşı olumsuz bir bakış açısına sahip olmaya başlar. Durumun önüne geçilmesi için çocukla daha sıkı ve sağlıklı bir iletişim kurulması ve çocuğun kendisini iyi hissetmesi sağlanmalıdır.

Kendi Deneyimlerinizi Aktarmayın

Korkuların ortadan kalkması için zaman ihtiyaç vardır. Çocuklar bu süreç içerisinde kendilerini ne kadar kötü hissediyor olurlarsa olsunlar mutlaka istikrarlı bir şekilde anne ve babaların çocukları ile ilgilenmeleri gerekir. Anne ve babaların disiplinli ve kararlı olmaları çocukların da bir süre sonra bu duruma alışmasına sebep olacaktır.

okul sendromu

okul sendromu

Ayrıca bu süreç içerisinde uzak durulması gereken davranışlardan bir tanesi anne ve babaların kendi okul deneyimlerini çocuklarına aktarması olacaktır. Ebeveyn olarak sizlerin okul döneminin ne kadar zorlu geçtiğini anlatmanız çocuğunuza bir katkı sağlamayacaktır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir