Çocuklarda Sosyal Medya Bağımlılığı 

Gelişen teknoloji ile beraber artık internete erişim hiç olmadığı kadar kolay bir hale gelmeye başladı. Öyle ki çok ufak yaşlardan itibaren insanlar vakitlerinin büyük bir kısmını internet üzerinde geçiriyor. Sosyal medyanın etkisinin hiç olmadığı kadar artması ise avantajların yanı sıra bazı dezavantajlar kendini gösteriyor. Özellikle de son dönemlerde sosyal medyanın kullanımının artması ile beraber çocukları oldukça ciddi sorunlar bekliyor.

çocuk ve bilgisayar

çocuk ve bilgisayar

Ailelere Büyük Görev Düşüyor

Çocukların büyük bir kısmı ufak yaşlarından itibaren kendilerini sosyal medyaya adapte ediyorlar. Sosyal medya içerisinde yaşamaya başlayan çocuklar ise yaşamlarını buna göre şekillendirmeye başlıyorlar. Dolayısıyla anne babalar çocuklarının sosyal medya kullanımı konusunda gerekli olan özeni göstermeleri gerekmektedir. Günün belirli bir zaman diliminde sosyal medyanın kullanılması, çocuğun dış dünya ile bağlarının kopmaması anlamına gelecektir.

çocuk ve teknoloji

çocuk ve teknoloji

Beraber Zaman Geçirin

Pek çok anne baba çocukları sessizce bir köşede durması adına onların telefona, bilgisayara çok daha kolay ulaşmasına izin verebiliyor. İlk zamanlar bu durum sorun olmazken bir süre sonrasında artık çocuklar anne babaları ile zaman geçirmekten kaçınabiliyorlar. Anne babaların bu aşamada dikkat etmeleri gereken en önemli şey günün belirli saatlerini beraber geçirmek olmalıdır. Birlikte geçirilecek olan zaman ile beraber artık çocuklar hem sosyal medyayı kullanacak hem de aileleri ile vakit geçirirken onlar ile iletişimlerini en üst düzeylere çıkartmış olacaklardır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir