Çocuğunuza Sorumluluk Bilincini Nasıl Kazandırırsınız?

Anne-babalar çocuklarının istedikleri gibi düzgün ve bilinçli bir birey olması için bazen gereğinden fazla sert davranabiliyorlar. Mesela bir şeyi bir kere söylediğinde anlamadığı ve uygulamadığı için ona kızan ebeveynler onun hala bir çocuk olduğunu unutabiliyor. Mesela odasını toplamanın onun görevi olduğunu söylediğinizde bunu yapmıyorsa, bunu ona yaptırım uygulayarak değil farklı bir strateji uygulayarak yaptırabilirsiniz.

anne bebek

anne bebek

Odasını Toplamak Onun Sorumluluğundadır

Ebeveynlerin yaptığı en büyük hatalardan biri söylediklerinin arkasında duramamalarıdır. Nasıl mı? Şöyle anlatabiliriz, çocuğunuza odasını toplaması söylediniz ve o toplamadı. Arkasından siz odayı topladınız ve o yine dağıttı ve yine topladınız, bu böyle bir kısır döngü haline geldi. Burada yapmanız gereken evde herkesin bir sorumluluğu olduğu ve odasını toplamanın da onun sorumluluğunda olduğunu belirtmeniz ve eğer yapmazsa da odasının hep dağınık ve kötü görüneceğini, aradığı oyuncağı bulamayacağını söylemeniz gerekir.

otoriter anne

otoriter anne

Bunu yaparak asıl vermek istediğiniz mesajın “sen toplamazsan arkandan ben de toplamayacağım” olması gerekir ve bunun da arkasında durarak tutarlı davrandığınız takdirde çocuğunuzun bu sorumluluğu üstlendiğini göreceksiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir