Cilt Gözeneklerinizi Sıkılaştırın

 

Geniş cilt gözenekleri kusursuz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı engeller. Bu nedenle gözeneklerinizi sıkılaştırmanız gerekiyor. Geniş gözenekler kir ve makyaj artıklarını barındırmaya çok müsaittir. Bu da ciltte leke oluşumuna neden olur. Güneşe maruz kalan geniş gözenekli ciltte kalıcı güneş lekelenmeleri meydana gelebilir. Gözeneklerinizi sıkılaştırmak için evde yapabileceğiniz uygulamalar ise şöyle sıralanabilir:

Buz Uygulaması

Cilde yapılan buz uygulaması cilt gözeneklerini sıkılaştırıcı bir etki gösterir. Özellikle makyaj yapmadan önce temiz bir bezin için koyduğunuz buz küpleri ile yüzünüze masaj yapmak, gözenekleri daraltır. Bunu rutin cilt bakımı olarak da cildinize uygulayabilirsiniz.

buz

buz

Yoğurt Maskesi

Yoğurt içerdiği laktik asitle ciltte biriken yağ ve kiri temizler aynı zamanda da gözenekleri daraltır. Cildinizdeki ölü hücreleri temizleyerek cildin yenilenmesini sağlar. Haftada 2-3 kez cildinize yoğurt maskesini uygulayabilirsiniz.

yoğurt maskesi

yoğurt maskesi

Elma Sirkesi

Elma sirkesi uygulaması da cilde oldukça iyi gelen uygulamalar arasında yer alıyor.

elma sirkesi

elma sirkesi

Gözenekleri sıkılaştırarak cildinizin PH derecesini ayarlayan elma sirkesini eşit miktarda su ile karıştırarak bir pamuk yardımıyla yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir