Çayın Faydaları

Ülkemizde en çok tüketilen ürünlerin başında kuşkusuz çay geliyor. Kahvaltıda, öğlen, akşam günün her öğününde oldukça sık tükettiğimiz çayın birçok faydası bulunuyor. Ülkemizde en çok siyah çay tüketiliyor olsa da farklı bitkilerden elde edilen çaylarda vücudumuz için birçok konuda yardımcı.

çay

çay

Düzenli Çay Tüketiminin Vücuda Etkileri

Siyah çay günlük hayatımızda en çok tükettiğimiz çay türü. Çayın faydalarından bahsedecek olursak çay midenin rahat ve düzenli çalışmasına yardımcı olur. Son yıllarda yapılan araştırmalarda çayın kolon kanseri riskini ortadan kaldırdığı ve kanserli hücrelerin ölmesine yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Çay antioksidan özelliktedir ve bu özelliği ile vücudumuzda hastalığa sebep olan bakterilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Siyah çay kalbi korur. Yapılan araştırmalarda günde 2-3 bardak tüketen kişilerde kalp krizi riskinin daha az görüldüğü ortaya koyulmuştur. Çay kemik yapısına destek olur ve bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine yardımcı olur.

çayın faydaları

çayın faydaları

Yeşil çayın faydaları ise oldukça çok. Yeşil çay kalp dostu olarak biliniyor. En çok karşımıza çıkan durumlardan olan kalp damarları tıkanmalarına yeşil çay çok iyi geliyor. Damarların esnemesini ve genişlemesini sağlayan yeşil çay, kalbinizin uzun bir ömre sahip olmasına yardımcı olur. Ayrıca ciltte oluşan aknelerin, lekelerin ve siyah noktaların önlenmesinde yeşil çay en önemli silahlardan. Yeşil çay ayrıca bu günlere herkesin sık sık içinde bulunduğu stresle mücadele etmede büyük yardımcı. Bir fincan yeşil çay vücudun rahatlamasına ve stresin ortadan kalkmasına yardımcı oluyor.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir