Çağrı Cihazı Diye Bir Şey Vardı

Farklı çağlarda doğan insanlar arasında boşluklar vardır, ancak hiçbir şey onları teknoloji kadar bariz kılmaz. Yeni aygıtlar ortaya çıkıyor ve birkaç yıl içinde eskiyor. Yetişkinler için daha dünmüş gibi görünen birçok teknoloji, yeni jenerasyon için zaten tanınmıyor. Çağrı cihazı nedir? Size tanıdık geliyor mu?

Çağrı Cihazı Nasıl Çalışıyordu?

çağrı cihazı

çağrı cihazı

Belli bir olgunluğa geldiyseniz muhtemelen bu cihazları gördünüz. Çağrı cihazı, her zaman yalnızca bir istasyonu dinleyen çok basit bir radyodur. Bir radyo vericisi belirli bir frekansta sinyal gönderir. Belli bir ağ içinde yer alan çağrı cihazlarının tümü, vericiden yayınlanan aynı frekansa ayarlanmış dâhili bir alıcıya sahiptir.

5 temel çağrı cihazı türü vardır: Bazıları ses sinyalleri kullanıyor, bazıları ışıklı ve bazıları titreşiyor. Birçoğu tüm ikazların bir birleşimini sağlar.

1- İkaz Veren Çağrı Cihazları: İlk ve en basit çağrı cihazı biçimidir, ikaz sesi kullanıcıya temel bir uyarı verir.

2-Ses ve Ton Fonksiyonlu Çağrı Cihazları: Bu çağrı cihazları, bir çağrınız olduğunu bildiren kaydedilmiş bir sesli mesajı dinleme olanağı sağlar.

3- Sayısal çağrı cihazları: Mesaj uyarısı ile birlikte telefon numarası gibi sayısal bir mesaj gönderme olanağı sağlar.

4- Alfanümerik Çağrı Cihazları: Bu çağrı cihazları, mesaj uyarısı ile birlikte bir metin mesajı da gönderebilir.

5- Çift Yönlü Çağrı Cihazları: Çağrı cihazlarının en gelişmiş modeli mesaj gönderip alabilmeyi sağlar.

Çağrı cihazları, çağrı cihazınız açık olduğu sürece vericiden gelen sinyali sürekli olarak dinler. Her çağrı cihazında Kanal Erişim Protokolü (CAP) kodu adı verilen özel bir tanımlama sırası bulunur. Çağrı cihazı farklı CAP kodunu dinler. Kodu duyduğunda, kullanıcıyı uyarır ve çağrı cihazı türüne bağlı olarak ek bilgi sağlayabilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir