Burun Estetiği Nedir?

Burun, nefes alıp vermeyi sağlayan bir organ olmasının yanı sıra yüz güzelliğinin estetikliğini oluşturan en önemli unsurdur. Estetik cerrahi biliminde en önemli yeri tutan burun estetiği ameliyatı tıp dilinde rinoplasti olarak bilinir. Rinoplasti, buruna şekil vermek üzere yapılan bir ameliyat olup bu işlem sırasında estetik görünümü için burun inceltilebilir yahut tersine kalınlaştırılabilir, burnun ucu indirilip kaldırılabilir ya da yamukluk varsa düzeltme işlemi yapılabilir. Bu nedenlerin dışında burun içerisinde nefes almayı zorlaştıran ya da tıkanıklık yapan kemik ve kıkırdak problemleri septum deviasyon ameliyatı ile birlikte burun estetiği ameliyatı da yapılabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde                            

Öncelikli olarak ameliyat olacak kişinin doğumsal ve travmalojik bozukluğu haricinde 17-18 yaşını doldurmuş olma zorunluluğu vardır. Çünkü gelişim çağından sonra burnun son halini alması ile bu işlem yapılıyor.

Burun estetiği ameliyatın en önemli kısmı ise muayenenin yanı sıra buruna model verme aşamasıdır. Bu bölümde burunun hem iç görünümüne hem de dış görünümüne, cildin yapısına, kemik ve kıkırdak şekline ayrıca burun ucunun simetri durumuna bakılarak bir model çıkartılır. Burun içyapısında ise kemik büyümesi, eğrilik ve büyüme durumuna bakılarak değerlendirmeye tabi tutulur.

Ameliyat öncesinde 3.aşama ise tasarım yapma aşamasıdır. Tasarım yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri bilgisayar üzerinden kişiye özel olarak uygun model verilmesidir. Bu işlem sırasında burun, yüzün genel şekli esas alınarak alın, yanaklar, çenenin şekli ve dudaklar ile oranlı ve yüzde doğal görünmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat sırasında genel anestezi uygulanarak tam donanımlı ve uzman cerrah tarafından ameliyat ortamında yapılmalıdır. Ameliyat süresi burnun sorununa göre 1 ile 4 saat arasında değişir. Cerrahi işlem sırasına tasarlanan modele göre kemik ve kıkırdak yapısına şekil verilerek fazlalıklar varsa alınır, eksiklik var ise dolgu yapılır. Ayrıca burunda tıkanıklık nefes alma zorluğuna neden olacak kıkırdak sorunu da düzeltme işlemine tabi tutulur. Buruna yeni estetik görünümü verildikten sonra burnun cildine uygun ten bantları yapıştırılıp üzerine plastik artel tutturularak bir hafta boyunca sabit kalması sağlanır.

Ameliyat Sonrası Ve İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında kişi aynı gün taburcu edilebileceği gibi bir gün hastanede kalma imkânı da sağlanır. Burundaki arteller ıslatılmadan duş alınabilir. Bir hafta sonunda alınan arteller sonrasında ödemi alması için tene uygun bant yapıştırılır. Burnun ucunda olabilecek hissizlik durumu 2-3 ay içerisinde düzelip azalır. Ameliyattan 2-3 gün sonrasında lens 2-3 ay sonrasında ise çerçeveli gözlükler kullanılabilir.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir