Borderline (sınır) Kişilik Bozukluğu Nedir?

Sınır kişilik bozukluğu duygularındaki değişimi sınır noktalarda yaşayan kişiler için tanımlanabilir. Bu hastalık, daha çok ayrılma, boşanma veya aile tarafından terk edilme durumlarında yaşanır. Fakat ilk anında kendisini belli etmez. Kişi, ayrılma gibi duygusal yanını etkileyen zamanlarda ilk olarak atlattığını düşünebilir. Ama bu yalnızlık korkusu, atlatmış hissi bir sonraki aynı anda felakete dönüşebilir.

sınır kişilik bozukluğu

sınır kişilik bozukluğu

Bir sonraki ayrılma, yalnız bırakılma duygusunu yaşadığı anda patlama yaşayarak geçmişin de tüm sinir ve öfkesini karşısındaki kişiden çıkarmaya çalışır. Kinlenebilir ve öç alma hırsı ile türlü yollarla tehdit veya onu kötü duruma düşürmeye çalışabilir.

Kişi, bu durumu atlatmaya çalıştıktan sonra da bir sonraki ayrılma durumuna kadar sessizce bekler ve aynı durum karşısında patlama yaşar.

kişilik bozukluğu

kişilik bozukluğu

Bu olaylar ardından kişi kendisine kızgınlık, öfke ya da nefret hisleri besleyebilir. Böyle şeyler yaptığı için kendisini affedemeyebilir.

Sınır Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Bu bozukluğa sahip kişiler, ilişki anlarında karşısındaki kişiyi kaybetmemek için büyük çaba sarf eder, uyum sağlamak için kendilerini zorunlu hissederler. Bu ruhsal durum, patlayacak bir kriz için uyku durumundadır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir