Böbreklerin Ömrünü Kısaltan Sağlık Yanlışlıkları Nelerdir?

Yaşadığımız sürece, vücudumuzun, aklımızın, organlarımızın, bizle ilgili her şeyin kararını biz veririz. Zararı da kendimize yaparız, iyiliği de.

Beslenme alışkanlıkları ve beslenme şekli kendimize yapabileceğimiz iyiliğin de sembolü olabilir, kötülüğün de. Çünkü bir insan sigara ve alkol kullanıyorsa bunun zararlarını bilerek kullanır ta ki başına kötü bir hastalık gelene kadar. Ne yazık ki kötü alışkanlıklar denince akla sadece uyuşturucu, alkol ve sigara geliyor. Ancak insan sağlığının birinci düşmanı aslında beslenme şeklindeki yanlışlıklardır.

beslenme alışkanlıkları

beslenme alışkanlıkları

Beslenme alışkanlıkları ve beslenme şekli daha sonraki zamanlarda karşılaşılan hastalıklara uzun süre göz kırpar ve sonunda kaçınılmaz son olarak hastalıkla baş başa kalınca insanı düşünmeye iter. Peki bu beslenme alışkanlıklarındaki yanlışlıklar neler?

Böbreklere Zararlı Alışkanlıklar:

Fazla protein tüketimi böbreklerin en birinci düşmanıdır.

Bilinçsiz ilaç kullanımı ise, özellikle antibiyotikler ve ağrı kesiciler, ileride böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu nedenle kesinlikle doktorunuzun reçetesi haricinizde ilaç kullanmayın. Ağrı kesiciler içinse reçetelerinizi yine çok dikkatli yazdırmanız gerekir.

fazla protein tüketimi

fazla protein tüketimi

Fazla miktarda tuz kullanımı kan basıncını arttırarak kalp ve damar hastalıklarına yol açar. Bu nedenle tuz tüketimine dikkat edilmelidir.

İdrar tutmak ise, bir başka böbreklere zarar veren alışkanlıklardan biridir. İdrar tutmak enfeksiyonlara, mesanenin bozulmasına ve hatta böbrek yetmezliğine kadar zararlar içerir.

Gün içinde yeterince su içtiğinizden her zaman emin olmalısınız. Böbreklerin işlevini yerine getirebilmesi için su hayati önem taşır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir