Besinleri Daha Uzun Nasıl Saklayabiliriz?

Satın almış olduğunuz besinleri mutfağınıza getirene kadar geçirmiş olduğunuz süre eğer 1 saatten fazla ise soğuk gıdaları 100 dereceye varana dek ısıtabilirsiniz. Alışverişe giderken yaz aylarında yapılacak bir alışveriş ise aracınızın bagajının içine ufak bir soğutucu yerleştirebilirsiniz.

Su ürünleri, özellikle balıklar avlanma sürecinden sonra marketlere veya balıkçılara geldiğinde iç organlarının çıkarılmamasından dolayı daha kolay bozulabilen ve kokabilen besinlerdir. Bu yüzden balık satın alırken iç organlarının çıkartıldığı durumlarda kokusuna, gözlerine, solungaçlarına ve üzerindeki pullarına dikkat edilmelidir.

Buzdolabındaki Besinler

Buzdolabındaki Besinler

Dondurulmuş gıda tüketen kişiler, bu gıdaları çözerken bir takım noktalara dikkat etmelidir. Çözülmesi için aşırı sıcak yere ani şekilde koyulan dondurulmuş besinler bir anda mikrop yuvası halini alabilir. Bu tür gıdaları tüketilmeye hazır hale getirmek için önce buzdolabınızın alt kısımlarında yeteri kadar bekletin ve hem mikroplanmanın hem de besin değerlerinin kaybolmasının önüne geçin.

Buzdolabınızı Doğru Şekilde Kullanın

Besinleri sakladığınız buzdolabınız için bu besinlerin sıralama ve doğru yerlere koyulması kadar dolabınızın soğutma ayarları da besin saklama için önemlidir. Buzdolabının sıcak kısımları 4-7 derece, soğuk kısımlarının en fazla -4 derece olması gerekmektedir.

Aşırı doldurmaktan kaçınmanız gereken buzdolabınızın kötü kokulardan arınmasını sağlamak için ufak bir kabın içine koyacağınız karbonat işinize yarayacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir