Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Bebeklerin doğduktan sonra yaşadıkları en belirgin problemleri arasında ise gece ve gündüz ayrımını yapamamaları yer almaktadır. Gece ve gündüzü net bir şekilde ayıramayan bebekler ise uyku düzeninde çeşitli sorunlar yaşarlar.

Bebeğinizin uyku düzenini sağlayabilmek istiyorsanız bebeğinizi uyumaya zorlamamalı ve şartlamamalısınız. Bebekleri bir hareketi yapmaya zorladığınız zaman kendilerini huzursuz ve rahatsız hissederler. Bu sebeple zorlama yaparak etkin sonuç elde edebilmek zordur. Bebeğinizi normal saatlerde uyumaya alıştırabilmek için sabırlı olmanız gereklidir.

uyku

uyku

Bebeğinizi Gündüz Uyanık Tutun

Gündüz saatlerinde bebeğinizi uyanık tutmaya özen göstermelisiniz. Bunu yapabilmek için bebeğinizi ayık tutabilecek şeyleri ona göstermelisiniz. Güzel havalarda dışarıya çıkarak gündüzleri uyumasını engelleyebilirsiniz. Böylelikle bebeğiniz dış dünyayı da tecrübe etmiş olur.

uykucu bebek

uykucu bebek

Geceleri kaliteli bir uyku uyuyabilmeleri için geceleri herhangi bir sebepten dolayı uyanmaları engellenmelidir. Böylelikle gündüzleri uyuma istekleri kaybolmaya başlayacaktır. Bebeğinizin gece uyanmaması için tok karınla uyuduğuna emin olmalısınız. Bebeğinizi uyutmadan önce ılık bir su ile banyo yaptırırsanız rahat bir uyku uyumasını da sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir