Banka Nasıl Para Kazanır?

Bankaların büyümesi, ülke ekonomisinin büyümesinden çok daha yüksek rakamlara sahiptir. Haberlerden gördüğümüz kadarıyla bir bankanın yıllık büyüme rakamlarıyla ülke ekonomisinin büyümesi arasındaki uçurumun asıl sebebi, bankaların verdiği hizmetler ve para akışı üzerinden kazanılan tutardır. Yazımızda sizlere en çok merak edilen konulardan birisi olan banka nasıl para kazanır sorusuna cevap vereceğiz.

Kurumsal ve ticari bir kuruluş olarak nitelendirilen bankalar, yıllık milyonlarca dolar kar elde etmektedir. Büyüme rakamları ele alındığında çift haneleri gören bankalar, yakaladıkları bu ivme ile en çok kar eden sektörler arasında yer almaktadır. İstisnai durumlar haricinde milyonlarca dolarlık harcamalara ve reklam giderlerine rağmen bankaların bu kadar parayı ne kadar kazandıkları ise merak konusu. Bankaların kar elde ettikleri durumlar ise şu şekilde sıralanabilir:

Yıllık Kart Ücreti

Tüketiciler için haksız olarak nitelendirilen ve çoğu zaman mahkemelere taşınan yıllık kar ücretleri bankaların tüm müşterilerinden aldığı bir ücrettir. Bir banka ile çalışan ne kadar müşteri varsa, bankanın kazandığı ücret o kadar artacaktır. Bankaların elde ettiği gelirler arasında önemli bir etkendir.

Hesap İşletim Ücreti

Bankaların verdiği, müşteriler için bir karşılığı olan ücretlerden birisi de hesap işletim ücretidir. Bankacılık işlemlerine bağlı olarak ve bankadan bankaya göre değişen hesap işletim ücreti, kurumsal bankalar için önemli bir gelir kaynağıdır. EFT, Havale gibi para transferlerinden alınmaktadır.

Bankacılık İşlemleri

Para yatırma, para çekme, para gönderme, fatura tahsilatı, kredi kartı kullanma gibi rutin işlemler için bankalar müşterilerinden bir ücret tahsil etmektedir. Ayrıca hisse senedi alım satımı, kredi paketleri satma, yatırım danışmanlığı gibi ücretler müşterilerden alınmaktadır.

ATM Hizmetleri

7/24 bankacılık hizmetlerinin verilebildiği ve günümüzde 18 yaşını doldurmuş herkesin kullandığı ATM’ler, bankaların para yatırma, para çekme, para transferi, fatura tahsilatı gibi işlemlerden ücret tahsil etmektedir. Bankaların ATM’lerini, banka müşterisi olmayanların tercih etmesi ise, bankaya ekstra kazanç sağlamaktadır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir