Bahar Yorgunluğu Nasıl Atlatılır?

Bahar Yorgunluğu Nasıl Atlatılır?

Mevsim genişleri bedenin alışmış olduğu düzenin dışına çıkmaya çalışmasından ötürü birçok kişi için yorucu bir dönemdir. Bahar yorgunluğu diye anılan ve genelde ilkbaharda rastlanan bu rahatsızlıklarda, baş ve bazen karın ağrısı, yorgunluk, halsizlik ve isteksizlik gibi hoş olmayan sorunlar baş gösterir.

Hormonal olarak yaşanan bu değişim vücutta hem ruhsal hem de fiziksel bazı hafif problemlere yol açıyorsa hormon salgılanmasında en önemli etmenlerden olan beslenme ile bu problemlerin önüne geçilebilir. Özellikle bu dönemde düşen vücut direncini arttıracak besinleri günlük diyete dahil ederek ya da bilinçli ve düzenli bir şekilde tüketerek daha zinde olunabilir.

Bahar yorgunluğu

Bahar yorgunluğu

Mevsim Geçişlerinde Hangi Besinler Önemlidir?

Yorgunluk söz konusu olduğunda kansızlık problemi ilk akla gelen sorundur. Kansızlık aslında kanın oksijen taşıma kapasitesindeki düşüşten kaynaklanır. Tedavisinde ise demir içeren besinler önemlidir. Demir eksikliğinin önüne geçebilmek için yumurta, deniz ürünleri, kırmızı et ve kuru yemişler tüketilebilir. Yumurta tüketiminde haşlama yönteminin tercih edilmesi yumurta içerisindeki önemli besinlerin vücutta işlenebilirliğini arttırır.

Vitamin Deposu

Vitamin Deposu

B grubu vitaminleri de yorgunluğun giderilmesinde etkilidir. Kırmızı et ve deniz ürünleri yalnızca demirin değil, B grubu vitaminlerinin de en önemli kaynaklarıdır. D vitamini için ise süt ve süt ürünleri tüketimi sağlıklı bir zemin oluşturur. D vitamininin vücutta etkinlik gösterebilmesi için güneş şarttır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar güneşin cilde temas etmesini sağlayacak ortamlarda bulunulmalıdır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir