Ayak Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Özellikle kış ayların da sürekli ayakkabının içinde kalan ayaklarda terlemeyle birlikte oluşan ayak kokusu genellikle herkesin ortak sorunudur. Bu sorunun çözümü için ise birkaç yol bulunuyor.

Ayakları Sabunla Yıkamak

Ayaklarınızı düzenli olarak her gün anti bakteriyel bir sabunla yıkamanız hem mantar oluşumuna engel olur hem de hijyen sağlar. Ayrıca mantar oluşumunu engel olmak için mutlaka iyice ayaklarınızı kutrunuz.

ayak yıkama

ayak yıkama

Çoraplara Dikkat

Ayak kokusu şikâyeti olanlarda ayak terlemesi de çok sık yaşanan bir durumdur. Bu sebeple özellikle pamuk dokulu ve teri emen çoraplar tercih etmeniz durumunda bu sıkıntıdan da kurtulabilirsiniz. Ayrıca çoraplarınızı giymeden önce karbonat serperseniz bu sayede koku yapan bakterilerle de mücadele etmiş olursunuz. Karbonat bu bakterileri yok edip pH seviyesini dengeliyor.

çorap seçimi

çorap seçimi

Ayakkabı Seçimi

Aşırı terleyen ayaklara sahipseniz mümkünse hava alan özelliğe sahip ayakkabılar seçmelisiniz. Gerçek deriden üretilmiş olan ayakkabılar hem hava alır hem de doğal malzemeden üretilir. Eğer ayaklarınızdaki terleme dönemsel değil ya da yaptığınız tüm çözüm önerilerine rağmen devam ediyorsa bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Terlemeyi önleyici krem ya da bazı tedavi metotları ile bu sorunun önüne geçmeniz mümkün.

ayakkabı seçimi

ayakkabı seçimi

 

 

 

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir