Altının Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Günümüz dünyasında giderek artan sahtecilik ve dolandırıcılık insanları son derece tedirgin etmeye başladı. Altın, sahteciliğe en çok konu olan değerli metallerden biridir. İnsanlar altın aldıktan sonra hemen gerçek olup olmadığını kontrol etme ihtiyacı duyuyor ve satın aldıkları altınların sahte olup olmadığını anlamak için birçok yol deniyor.

Altının gerçek olup olmadığını anlamak için dikkat edilmesi gereken belirli noktalar bulunmaktadır. Bunlardan ilki altının üzerinde resmi damganın olup olmadığına bakmaktır. Tabi bu yeterli olmuyor çünkü sahtecilik o kadar çok ilerledi ki piyasa baktığınızda anlaşılması çok zor olan sahte altınlar da bulunmaktadır. Evde uygulayacağınız birkaç yöntem size altınız hakkında bilgi verecektir.

Sirke testi; herkesin evinde kolaylıkla uygulayabileceği test olan sirke testi altınınızın gerçek olup olmadığı hakkında size bilgi verecektir. Yapmanız gereken ilk şey altını düz bir yüzeye yerleştirmek. Daha sonra, yüzeye koyduğunuz altının üzerine birkaç damla sirke damlatın ve bekleyin. Ortalama olarak 15-20 dk sonra eğer altının yüzeyinde bir renk değişimi olduğunu görürseniz bu altınınızın sahte olduğu anlamına gelmektedir.

Renk testi; bu test için herhangi bir malzemeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Yapmanız gereken tek şey altınınızı biraz kullanmak olacaktır. Gerçek altın belirli bir süre kullanımdan sonra bile renk değişimine uğramaz ve aşınmaz. Eğer kullandığınız altının renginde bir değişim söz konusu oluyorsa altınız sahte olabilir. Yine aynı şekilde kullandığınız altın yüzük, altın küpe veya da altın kolye gibi ürünler cildiniz üzerinde renk bırakıyor, kullanılan bölgeyi karartıyorsa bu da altınınızın sahte olduğu anlamına gelmektedir.

Mıknatıs testi; bu test için çekim gücü çok kuvvetli olan mıknatıslara ihtiyaç duyulur. Diğer yöntemlere nazaran uygulaması zahmetli bir yöntemdir. Her mıknatıs bu işlem için kullanılamayacağından ötürü çekim gücü fazla olan bir mıknatıs satın almak gerekecektir. Mıknatısı elde ettikten sonra yapmanız gereken altını bir yüzeye koyup mıknatısı altına yaklaştırmak ve sonucu gözlemlemektir. Altın manyetik özellik taşımayan bir metaldir. Eğer altınınız mıknatıs tarafından çekilirse bu altınızın sahte olduğunu gösterir.

Yukarıda bahsedilen yöntemler evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemlerden en popüler olanlarıdır. Bu yöntemlerden birini veya birkaçını uygulamak altınınızın gerçek olup olmadığı hakkında size bilgi verecektir. Yine de bu yöntemleri kesin çözüm olarak görmeyip bir sarrafa danışmak şüphelerinizi tamamen ortadan kaldıracaktır.

Yorum Bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir