Akne Neden Oluşur?

Cildin alt tabakasında yer alan gözenekler, cilt ve saçta yer alan bir yağ türü olan sebum sebebiyle tıkanıklığa uğradığı zaman cilt üzerinde akneler oluşmaya başlar. Hormonların aşırı hızlı ilerlediği ergenlik dönemlerinde cildin sebum üretimi en üst seviyelerde olur.

akne

akne

Yağ üretimini üstlenen salgı bezlerinin alın, burun ve çenede yoğun olarak yer almasından dolayı akne problemleri genelde bu tür bölgelerde sık gözükür. Bu bölgeye halk arasında “T Bölgesi” ismi verilir.

Akneler Nasıl Önlenir?

Yüzünüzü yıkarken akneler için özel üretilen sabunlardan faydalanın ve günde en az 2 kere yüzünüzü bu sabunlar ile yıkayın. Yüzünüzü yıkarken dairesel hareketler çizerek masaj uygulayın. Aşırı yüz yıkamanın ve ovalamanın cildinize zarar vereceğini de unutmayın.

akne nedir

akne nedir

Sivilceleri patlatmak ve sıkmak daha fazla sivilce ve akne oluşmasına yol. Yüzünüzdeki sivilceler ve akneler ile oynamamaya çalışın. Özel bir gününüz yaklaştığı zaman sivilceleriniz çoğalmaya başladıysa bunları patlatarak yok etmeye çalışmak yerine bir uzmana gözükerek daha sağlıklı yöntemler elde edebilirsiniz.

akne nasıl önlenir

akne nasıl önlenir

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir